Güneş OCAĞA-ÖZEL

Diyarbakır’da 2021 yılında yaşanan pandemi sürecinde bir grup eğitimci, Dicle İlçesi’nin güzelliklerini tanıtmak amacıyla yaptıkları gezintilerde, Bozoba Mahallesi yakınlarında insan elinin değmediği ve doğallığında oluşan bir mağarayı keşfettiler. Giriş kısmının 1 metre genişlikte olduğu, 5 futbol sahası büyüklüğünde ve yüksekliğinin de yer yer 100 metreyi bulduğu belirtilen mağara görenleri hem şaşkınlığa uğratıyor, hem de hayran bırakıyor.

BİR GRUP SEYYAHLAR KEŞFETTİ

Mağarayı keşfeden 'Seyyahlarla 10 Binlerin Yürüyüşü Grubu' üyelerinden olan sosyal hizmetler uzmanı Filiz Aküzüm, turizme kazandırılması beklenen mağaranın kapısına nasıl kilit vurulduğunu gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e anlattı.

Diyarbakır’da Keşfedilen Mağaranın Kapısına Kilit Vuruldu3


HERKES ARADI, AMA KAPISINA KİLİT VURULDU

  Aküzüm, pandemi sürecinde mağarayı nasıl keşfettiklerini şöyle anlattı:
“Biz bir grup eğitimciler olarak, pandemi sürecinde Dicle’nin güzelliklerini tanıtmak amacıyla bölgede gezintiler yaptık. Bu esnada köylüler böyle bir mağaranın olduğunu ve hiç gündeme gelmediğini söylediler. Bizde gidip mağaranın yerini keşfettik ve bunu basına duyurduk. Ardından bir önceki Kültür Müdürü Cemil Alp bey ile iletişime geçtik, Cemil bey de bölgeye geldi. Daha sonra DTSO Başkanı Mehmet Kaya telefon üzeri bizimle iletişime geçti ve yine bir grup akademisyen geldi. Kaymakam bile ekip oluşturup incelemelerde bulundu. Ama ne olduysa gizli bir el bunun üstünü örttü” dedi.

Diyarbakır’da Keşfedilen Mağaranın Kapısına Kilit Vuruldu5


MAĞARA TURZİME BÜYÜK BİR KATKI SUNACAK

5 futbol sahası büyüklüğünde bir alana sahip olan mağaranın üstünün örtüldüğünü belirten Aküzüm, “Kimse buraya sahip çıkmadı. Aldığım duyumlara göre mağaranın kapısına kilit vuruldu. Hiçbir çalışma yapılmadı. Bu mağaranın keşfi halk arasında bir heyecan yaratmıştı. Bilindiği gibi Dicle İlçesi de biraz kör bir noktada yer alıyor.

Diyarbakır’da Keşfedilen Mağaranın Kapısına Kilit Vuruldu4

Biz turizm gelişsin diye baya uğraştık. Buranın tanıtılması gerekirken kapısına kilit vurulması çok acı bir şey. Bir daha gündeme getirmediler ve üstü örtüldü. Bu da bizi üzdü. Buradan çağrıda bulunuyorum, biz istiyoruz ki bu mağara da restorasyon çalışması yapılsın ve turizme kazandırılsın. Bölge turizmine büyük bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ