HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Bir dönemler çeltik işletme fabrikası olarak kullanılan merkez Suriçi'nin Ali Paşa Mahallesi’ndeki yıkılmaya yüz tutan 508 yıllık Surp Sarkis Ermeni Kilisesi Türkiye Ermeni Patriği Sahak Maşalyan'ın dualarıyla restorasyon çalışmalarına başlandı.

Yapılan duaların ardından konuşan Maşalyan, "Yeni bir başlangıca ilk adımı attık. 500 yıla aşkın bir süredir, burada kutsal bir mekan olan Hristiyanların bir kilisesi mevcuttu. Son yüz yılda kilise terk edildi, metruk hale geldi. Hem bizler için yürek acısıydı, hem de Diyarbakır ve Diyarbakırlılar için övünülecek bir şey değildi. Tamir edilmesi gereken yanlışlar var tarihte. Onlardan bir tanesi de gerçekten bu topraklarda uygarlık yaratmış bizleri yeniden ortaya çıkarmak ve bu ülkenin tarihine daha doğru, daha gerçekçi ışıklar getirmek önemli bir adımdır buranın restorasyonu" dedi.

Diyarbakır'da Kilisenin Restorasyonu Dualarla Başladı5


"HER İŞİN EN ZOR KISMI BAŞLAMAKTIR, BİZ BAŞLATIYORUZ"

Maşalyan, şunları söyledi: "Eski zamanlarda bir medeniyetin kalitesi, büyüklüğü mabetlerin güzellikleriyle, ya da kabirlerinin güzelliğiyle ölçülürdü. Onun için primatlardan başlayarak, her ulus kendi inancına göre, en büyük mabetleri yapmaya çalışmışlar. Ve Diyarbakır'daki Ermeniler de bir şekilde bunu gerçekleştirmişler.

Nasıl ki ayakta duran Surp Giragos Kilisesi Ortadoğu'daki en büyük olma vasfını sürdürmekte, bu kilise de bundan aşağı kalır yanı yok. Ancak yüz yıl önce yaşanmış olan acı olaylar ve göç nedeniyle terk edilmiş, ama Allah'a çok şükür Surp Giragos Kilisesi Vakfı'nın halen kontrolünde.

Diyarbakır'da Kilisenin Restorasyonu Dualarla Başladı3

Biz her geldiğimizde buraya mahalli yetkililerden bu kilisenin ayağa kaldırılması yeniden iha edilmesine yönelik bir kaygı ve çabayı gördük ve taktir ettik. Çünkü  bu kilisenin ayağa kaldırılması Diyarbakır'ın onuru olacak.

Bu yüzden planlama uzun süredir devam ediyor. Valilik tarafından gerekli planlamalar yapıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ayırdığı ödenekle biz bu çalışmaya başlayabiliyoruz. Buradan sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy'ya ve bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Her işin en zor kısmı başlamaktır. Bu işi başlatıyoruz biz."

Diyarbakır'da Kilisenin Restorasyonu Dualarla Başladı4

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI