HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır'da DEM Parti, DBP ve TJA'nın öncülüğünde Kobani Davası'nda çıkan ceza kararlarına karşı "Özgürlük ve Adalet" başlığında halk buluşması düzenledi.

Şeyh Sait Meydan'ında  protesto amaçlı yapılan açıklamaya, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve DEM Parti milletvekilleri Saliha Aydeniz, Sinan Çiftyürek ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada ilk olarak konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Kobani Davası’nda verilen kararın hukuki olmadığına dikkat çekerek, “Hukuksuz kararı tanımıyoruz. 
Türkiye’de normalleşme olmaz. Normalleşme olsa da Kürt düşmanlığı devam eder” ifadelerini kullandı.

"YÜZLEŞMEK GEREKİYOR"

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, “ Kobani bir dava değil bir kumpastır. Kobanide hukukun işlediğini söyleyemez. Kobani kumpas davası bu ülkede ortak yaşam iradesine kurulan bir kumpastır. Buradaki varlığımız Kobani kumpas davasında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve tüm arkadaşlarımızın mücadele kararlılığıdır. Kobane düşmedi IŞİD kaybetti. Her şeyi savaş programı üzerine kurgulamışlar. Normalleşmek, yumuşamak değil yüzleşmek gerekiyor" dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Başkaldıran, haksızlığa, hukuksuzluğa boyun eğmeyen Kürt halkıyla dayanışmak için istanbul'dan geldim ama yalnız gelmedim" dedi.

'Kürt halkına diz çöktüremeyecekler'

Baş, "Buradan Dağkapı Meydanı'ndan özellikle söylemek istiyorum: Başaramayacaklar. Kürt halkına diz çöktüremeyecekler, teslim alamayacaklar, yenemeyecekler. Kürt halkının dostu bir Türk sosyalisti olarak söylüyorum. Kürt emekçileri diz çökmeyecek teslim olmayacak. Şunu ülkenin dört bir yanında yaygınlaştırmamız gerekiyor.  Kobanê Kumpas Davasında da kayyım atamalarında da İstanbul'da da Edirne'de de, Ankara'da, Mersin'de, Adana'da da Rize'de de.... Türkiye'nin dört bir yanında bu ülkenin devrimcileri, yurtseverleri, onurlu insanları, emekçileri kaderlerini Kürt halkının kaderiyle birleştirmiştir. Hep beraber direnmeye kararlıyız. Tarihi gösteriyor ki bütün bu baskılara zulümlere karşı direnerek kol kola, omuz omuza girerek bu zor süreçleri Kürt halkı geride bırakıyor ve başaramayacaklar" diye konuştu.

Diyarbakır'da Kitlesel Protesto2

'Normalleşmede Kürtler yok'

DEM Parti Milletvekili Sinan Çiftyürek de "Kürt katilleri nerede? HDP kadrolarının çoğu cezaevinde. Bu durumu kınıyoruz. Kürt halkı Kobanê'de IŞİD'i yenerek özgürlük mücadelesi verdi. Herkes bu mücadelenin borçlusudur. Bunlara karşı HDP kadroları cezaevine konuldu. Neden 6 yıl boyunca Kobanê davası açılmadı bunu sormak istiyoruz. Normalleşme söylemi var. Evet, en çok Kürt halkı istiyor" diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI