Güneş OCAĞA-Veli BALTACI

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Kürt Edebiyatçılar Derneği, Diyarbakır Kürt Enstitüsü, DESTAR Dergisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi, Anka, Ari, Arsisa, Birca Bilek, Botan, Ferat Dil ve Kültür Dernekleri ile Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu'nun ortaklaştığı deklarasyon Dicle Kültür Sanat Derneği’nde açıklandı.

KÜRT HALKI VARLIĞINI SAVUNACAK

Deklarasyon metnini okuyan  Kürt Dil Meclis üyesi Rıfat Ronî, "Kürt halkı, varlığını ve kimliğini baskılara karşı savunacak, özgürlük mücadelesini yükseltecek, günlük yaşamında kendi dilinin tüm lehçelerini konuşacak, kendi dilinde siyasetini yürütecektir. Soykırım anlayışını boşa düşürecektir.  Halkımız hayatın her alanında, özellikle de anadilde eğitim için mücadelesini yükseltecektir. Kendi anadilinde konuşacak, yazacak ve okuyacaktır. Bu amaçla toplumsal çalışmalarda yer alan bizler, kendimizden başlayarak, anadilimizi çalışma alanlarımız olan siyasette, kültür de, sanat ve ekonomi çalışmalarında kullanacağız, ulusal birliğimizi sağlayacağız" dedi.

KÜRTÇE KONUŞUN, KÜRTÇE YAŞAYIN”

Roni şöyle devam etti: "'Her zaman Kürtçe, Her yerde Kürtçe' diyerek, Kürt dilinin eğitim dili olması için eylem ve etkinliklerimizi sürdürerek, anadilde eğitim taleplerimize ilişkin sesimizi yükselteceğiz. Kürt dilinin resmi eğitim dili olması için mücadelemizi daha da büyüteceğiz. 11 Mayıs'tan 1 Haziran'a kadar Kurdistan ve Türkiye'nin il, ilçelerinde yürüyüşler, konserler, festivaller, bildiri dağıtımları, paneller ve forumlar düzenleyeceğiz. Başta anadilin sembolü olan kadınlarımız olmak üzere herkesin Kürt Dil Bayramı kutlu olsun. Başta kadınlar ve gençler olmak üzere, kurumlara siyasi partilere ve Kürt halkına çağrımızdır, Kürt dil mücadelesini büyütelim. Her zaman ve her yerde Kürtçe düşünün, Kürtçe konuşun, Kürtçe okuyun, Kürtçe yazın, Kürtçe yaşayın."

Muhabir: Güneş Ocağa & Veli BALTACI