Özel Haber- Fatma Temel

Dönerciler, tavuk eti, kira, personel maaşları ve diğer giderlere gelen zamlardan dolayı tavuk döner fiyatlarının artacağını söyledi. Şuan 50 lira olan tavuk dönerin fiyatı 70 liraya kadar yükseleceği belirtildi.

“Zamlar dolayı zam yapıyoruz”

Diyarbakır Gazi Caddesi’nde esnaf olan Sinan Duran, “Her şeye zam geliyor, tavuk etine, ambalajlara, personel ücretine, peçeteden tut temizlik malzemelerine kadar her şey zamlandı. Bizde çarkı döndürmek için mecburen zam yapıyoruz. Bu sektörde kalem çok. Domatesidir soğanıdır hepsi birbirine bağlı. Yani maalesef zam yapmamız gerekiyordu. Aparatif olarak en uygun yemek dönerdir insanlar mecbur yiyecekler. Şuan küçük bir tavuk döner 50₺ büyük 65₺ oluyor. Gözleme, lavaş 70₺. Et döner 100₺, porsiyon 200₺ fiyatlar bu şekilde. Mekandan mekana fiyatlar değişiyor. Çeşitlerde değişiyor. Fiyatlar 5-15 lira zamlandı. Bazı yerler yapmamış bazı yerler zam uygulamış” dedi.

Tavuk fiyatlarının zamlandığını söyleyen Dönerci Abdurahman Kaya, “ Tavuk fiyatları arttığı için döner fiyatları da artacak. Sadece tavuk değil diğer ürünlere de zam geldiği için tavuk döner fiyatları da önümüzdeki günlerde 5-10 lira zamlanacak. Tavuk zamlı geldi kilo başı 5-10 lira zam geldiğinde bizde mecburen zam yapıyoruz. Şuan tavuk döner ortalaması 60 lira 5-10 lira zamlanacak“ diye konuştu.

Yenişehir Ofis semtinde esnaf olan bir vatandaş,  ise , “Tavuk fiyatları birkaç kez zamlandıktan sonra bizde tek bir sefer zam yapıyoruz. Tavuğa 10-15 lira zam geldiğinde biz o zaman zam yapıyoruz. Şuan biz haftalık tavuk alıyoruz. Bu haftaki etler bittiğinde biz zamlı tavuk aldığımızda tavuk dönere zam yapacağız. Zaten haftaya ekmeğe de zam gelecek o yüzen minimum 70 lira olacak tavuk döner fiyatları. Çoğu yer zamlı satıyor şuan tavuk döner. Ama geneli haftaya zamlanacak. Çünkü kullandığımız bütün ürünlere, personel ücreti, kiralar zamlandı. Bizde mecburen zam yapacağız“ dedi.

Editör: Fatma TEMEL