İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Hani 2. Komando Taburu’nda görev yapan beş rütbeli asker, bir disiplin soruşturması nedeniyle 5 Nisan Cuma günü, 20 km uzaklıktaki Lice Alay Disiplin Kurulu’na gitmek üzere kışladan çıkış yaptı. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgede söz konusu askerlerin güvenlik tedbiri alınmadan kamyon kasasında ifade vermeye göndermeleri, tartışma konusu oldu.

Diyarbakır’da Rütbeli Askerlerin Isyanı3


“CAN GÜVENLİĞİMİZ ALINMADI”

Yaşanılanlara isyan eden Uzman Çavuş M.Ş, o anları cep telefonuyla kaydederek, şunları anlattı: 
“5 Nisan 2024 cuma günü sabah 09.00’da Hani 2. Jandarma Komando Taburu’ndan Isuzu marka araçla Alay Disiplin Kurulu’na gitmek üzere çıkış yaptık. Bize verdikleri araç bu şekilde. Hiçbir güvenlik önlemi, hiçbir emniyet kemeri, can güvenliğimizi alacağımız hiçbir durum yok. Ben Uzman Çavuş M.Ş., ben kendim de açıktayız zaten. Arkadaşım Oğuzhan Cantürk beni tanık yazdırdığı için, ben Alay Disiplin Kurulu’na gitmekteyim.

Diyarbakır’da Rütbeli Askerlerin Isyanı5

İçerideki Başçavuş O.Ç., Üsteğmen E.S.'nın şikayetlerimiz dolayı ettiğimiz için bize tahsis ettikleri araç bu. Normalde bizi Lice’ye götürürken zırhlı aracın içinde bile emniyet kemeri taktıran emreden personeller bizi bu araçla gönderiyorlar. Biz şu an terörle mücadele yapmış olduğumuz Hani Tabur’dan Lice Alaya çıkmaktayız. Gitmiş olduğumuz araç da budur. Gerekli yetkililere bir şekilde bu videoyu ulaştıracağız.” Haber Merkezi

Kaynak: HABER MERKEZİ