Özel Haber / Zafer Tüzün

Diyarbakır’da erkeklerin ve kadınların en zaruri ihtiyaçlarından olan tıraş ve saç bakımı da artık lüks oldu. Diyarbakır’da berberlerde yeni fiyatlar yürürlüğe girdi. Berberler yeni gelen fiyatları uygularlarsa şayet müşterilerinin birçoğunun gelmeyeceğini, işlerinin olumsuz etkileneceğini belirtti.

YURTTAŞLAR UCUZ BERBER ARIYOR

Diyarbakır Berberler ve Kuaförler Odası geçtiğimiz ay aldığı karar ile birlikte, erkekler için saç kesimi A Grubu kuaförlerinde 400 TL’ye, B Grubu kuaförlerinde ise 300 TL’ye yükseldi. Ayrıca, sadece saç traşı için A Grubu kuaförlerinde 250 TL, B Grubu kuaförlerinde ise 200 TL ödemek gerekiyor. Sakal traşı ise A Grubu kuaförlerinde 200 TL, B Grubu kuaförlerinde 150 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Zaten işlerinin iyi olmadığını belirten berberler bu zammın müşterilerine yansıtmak zorunda olacağından dolayı işlerinin eskisi gibi olmayacağını, müşteri kaybedeceklerini kaydetti. Berber esnafı, “Diyarbakır şehir merkezinde berber fiyatları her yerde aynı değil, 100 TL’den başlayıp yeni tarifeye göre 400 TL ile hizmet veren yerler var. Fiyatlarındaki bu farklılıktan dolayı,zaten geçimini zar zor yapan yurttaşların şimdi ucuz berber aradıklarını görüyoruz. Eskiden günde ortalama 25-30 müşteri geliyordu şimdi 10-15’e düştü. Herkes fiyatlardan dertli keşke bugün aldığımız malzeme yarında aynı fiyatta olsa. Ayda bir tıraş olan müşterilerimiz artık 2 veya 3 ayda bir gelmektedir” şeklinde konuştu.

İNSANLAR ARTIK 2-3 AYDA BİR TRAŞ OLUYOR

Tıraş olmaya gelen müşterilerden Ramazan, “Berbere her geldiğimde önce artık fiyatına bakıyorum sonra içeri giriyorum. Ben eskiden beridir buraya geliyorum. Maalesef artık 2 -3 ayda bir buraya geliyorum” dedi.

Erkek kuaför salonları gelen zamlar ile birlikte fiyat listelerini güncelledi. Belirlenen fiyatlar yurttaşların ve esnafın tepkisine yol açtı.

Depremden sonra fahiş fiyatta artan dükkân kiraları, vergiler ve abartılı bir şekilde artan maliyet artışlarından dolayı gelen zamlar ile yurttaşların özellikle sakal tıraşını evde yapmaya başladığını söyleyen esnaflar,“Geçtiğimiz yıllarda70 liraya saç-sakal tıraşı yaptıklarını söyleyen esnaf, bu yıl fiyatı Diyarbakır Berberler ve Kuaförler Odasının 400 liraya çıkarmak zorunda kaldığını, yeni fiyat tarifesini gören yurttaşlar tıraş parası için pazarlık bile etmeye başladı. Kaç yıllık esnafım, tıraş pazarlığı diye bir şey ile bugüne kadar karşılaşmamıştım. Hatta müşterilerimden çok tepki var. İnsanlar zor geçiniyor zaten. Müşterilerim artık evde tıraş olacaklarını söylüyorlar”diye konuştu.

BERBERLERDE FARKLI TARİFE

Diyarbakır’daki saç sakal kesim ücretine yapılan zam, farklı tarifeyle şehirde hizmet etmeye devam ediyor. Yurttaşlarda esnaflara hak veriyor. Yaşanan yüksek enflasyondan kaynaklı maliyetlerdeki artışlar nedeniyle berberlerdeki zamları anlayışla karşılıyor. Geçen sene saç ve sakal için 70 lira ödeyen yurttaş, bu sene ciddi bir artış yaşanmasından sonra şehirde bulunan berberlerin sürümden kazanmak için 100 TL’den başlayan fiyatlar ile hizmet ettiğini ve bununda kullanılan aletlerin ne kadar hijyenik olduğunu bilmeden gidenlerin sayısının arttığını söyleyen yurttaşlar, “Bizler neresi ucuz ise orada tıraş olmaya gidiyoruz, bazen saatlerce gezip bütçemize göre uygun bir berber bulmaya çalışıyoruz. Ben Kayapınar’da oturuyorum, şu anda Bağlar’da ucuz berber arıyorum, neden bizi bu hale getirdiler, bende isterdim ki kendi mahallemin berberinde tıraş olayım” ifadelerini kullandı.

HALKIN BERBERİ İLGİ GÖRÜYOR

Yaşanan ekonomik kriz ile birlikte yurttaşların artık ucuz berber aramak için dolaştığını dile getiren halkın berberi adlı iş yeri işletmecileri ise konu ya ilişkin şunları dile getirdiler, “Diyarbakır çok kalabalık bir şehir, bütün yurttaşlara hitap etmek adına halkın berberi dedik. Bizler burada ucuz tıraş ve sağlıklı tıraş yapıyoruz.  İnsanlar bakımlı olsun, sürekli tıraş olsun, gündüz işe giderken, gece eve giderken insanlarımız temiz gözüksün, kendini sevsinler. Yurttaşlar tıraş olduğu zaman üzerinde ki stresi atıyorlar. Bizler burada halk için çalışıyoruz, bazı müşterilerimiz geliyor diyor param yok tıraş olabilir miyim diyor. Bizde durumu anlıyoruz ve ücretsiz tıraş yapıyoruz.  Herkese kapımız açıktır, o yüzden halkın berberidir.”

Muhabir: ZAFER TÜZÜN