ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır Merkez Suriçi'nde tespih atölyesi işleten Kasım Cinaklı, kehribar taşlarını makinelerden geçirdiği işlemler sonrası tespih taşlarına dönüştürüyor. Tespih yapımı ve tamirini gerçekleştirdiğini belirten Cinaklı,  "Yıllardır 15 yıldır burada tespih atölyemde tespih yapımı ve tamirini gerçekleştiriyorum.

Eskiden Diyarbakır'da sadece 2,3 tane atölye vardı, şuan ise bu sayı gittikçe artıyor ve 10 taneye yakın atölye var. İnsanlar daha çok tespihe merak saldı çünkü. Diyarbakır'da artık tespih yapımı sektörü oluştu. Çünkü küçükten büyüye herkes tespih kullanıyor" dedi.

Diyarbakır'da Tespih Için Arabalarını Satıyorlar7

SIKINTILARA KARŞI SABIR TAŞITIR

Tespihin sabır taşı olduğuna vurgu yapan, Cinaklı, "Tespih sabrın taşıdır. İnsanlara sabır veriyor, bunun yanında İslam dininde de salavat niyetine çekilir. Bir insan yanında kimse olmadan belki yaşayabilir, ama tespihi olmadan yaşayamıyor. Çünkü bir süreden sonra bağımlılık yapıyor. Kimisi bir tespihe bir araba veriyor. Bir tespih 300-400 bin ve bir milyon TL arasıdır" diye konuştu.

Diyarbakır'da Tespih Için Arabalarını Satıyorlar6


YATAĞA GİRDİKLERİNDE BİLE ELLERİNDEN BIRAKMIYORLAR

Yaşlıların yatağa girdiğinde tespihlerini kolundan çıkarmadığını dile getiren Cinaklı, "Yalılar koluna taktıkları tespihle uyuyorlar. Hatta bu yüzden eşleriyle tartışıyorlar. Ayrıca Diyarbakır dışında da insanlar gelip buradan tespih alıyor. Çoğunlukla İstanbul ve İzmir gibi illerden geliyorlar, onlara tespih yapıyoruz. Var olan tespih kültürü, Diyarbakır'da da ezelden beri var" diye belirtti.

Diyarbakır'da Tespih Için Arabalarını Satıyorlar4

OSMANLI SIKMASI EN PAHALI OLANDIR

Cinaklı son olarak şunları söyledi: 
"Kehribar taşının en doğalı damla olanıdır, damla kehribarlarla tespih yapıyoruz. Ayrıca Osmanlı sıkması var, en iyi olanı odur ve çok pahalıdır. Osmanlı sıkması yüzyıllar öncesine dayanıyor. Onun taşı yok. Osmanlı döneminden bugüne gelenler var sadece. O da piyasada yok. Osmanlı sıkması taşının hammaddesinin ne olduğu bilinmiyor. Bilinmediği için de üretilemiyor. Ama en pahalı olandır" dedi.

Diyarbakır'da Tespih Için Arabalarını Satıyorlar5

KEHRİBARIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Kehribar taşlarının sağlığa birçok faydasının da olduğuna dikkat çeken Çinaklı şunları söyledi:
Şiddetli baş ağrılarının tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, Ciltteki iltihabı azaltır.Boğaz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Astımın olumsuz etkisini azaltır. Çeşitli alerjilerin tedavisinde kullanılır. Bebeklerde diş ağrılarını ve salyalarını azaltır.

Diyarbakır'da Tespih Için Arabalarını Satıyorlar8

Vücuttaki negatif enerjiyi yok eder. Stresi vücuttan uzak tutar. Ruhsal dengenin düzenlenmesine katkı sağlar. Kullanan kişiyi nazara karşı korur. Gücü temsil eder, özgüveni artırır."

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI