Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin turizm potansiyelinin doğru kullanılması, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin memnuniyet oranının artırılması amacıyla rehberlik hizmeti, turizm büroları ve turizm zabıtası gibi konularda hizmet veriyor.

Suriçi bölgesinde 3 adet turizm irtibat bürosu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yerli ve yabancı turistlerin önemli destinasyonlarından biri olan tarihi Suriçi bölgesinde pek çok farklı hizmet vererek kentin tanıtımına katkı sunuyor. Şehri gezmek isteyen yerli ve yabancı turistlere Dağkapı Meydanı, Mardinkapı ve Dengbej evi olmak üzere 3 farklı yerde yerli ve yabancı turistlere rehberlik ediyor. Turizm bürolarında çalışan görevliler ziyaretçilere hem şehrin önemli noktalarını anlatıyor hem de şehri tanıtan çeşitli basılı materyaller hediye ediyor.

6 dilde tanıtım ve rehberlik hizmeti

Zabıta Daire Başkanı Veysi Rüzgar, İngilizce, Almanca, Rusça, İspanyolca, Türkçe ve Kürtçe (Zazaca-Kurmancî) olmak üzere 6 dilde tanıtım yaptıklarını belirterek,  “Zabıta bünyesinde farklı birimlerimiz var ama şu an bulunduğumuz mekan turistik bir mekan olduğu için turizmle ilgili ekiplerimizi burada konumlandırdık. 15 kişilik bir turizm zabıta ekibimiz var. Arkadaşlarımız yerli ve yabancı turistlere bilgilendirme yapıyorlar. Onların esenlikle ilgili sıkıntılarını gidermeye çalışıyoruz. Sadece İçkale ile ilgili değil bütün Sur içindeki tarihi yapılarla ilgili bilgiler vermeye çalışıyoruz.”

Suriçi esnafı bilgilendirildi

Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, Esnaf ve Sanatkar İşleri Daire Başkanı Berivan Güneş ve Sur Belediyesi Zabıta ekipleri Suriçi’ndeki esnafı ziyaret ederek hem yurttaşların hem de yerli ve yabancı turistlerin rahatça ve güven içinde gezebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Özellikle turistlerin yoğun olarak kullandığı Gazi Caddesi üzerindeki işyerlerine yapılan ziyaretlerde esnafın dilek ve şikayetlerini de not alan ekipler, kaldırım işgalleri noktasında uyarılarda bulundu.

‘Hizmetten memnunuz’

İstanbul’dan tarihi mekanları ziyaret için geldiğini söyleyen Nesrin Bayram, “Hz. Süleyman Türbesi’ni ziyarete geldim. Turizm zabıtası da bizi gezdirdi. Çok güzel tarihi yerler var. Suriçi’ni, Ongözlü Köprü’yü gezdik. Zabıta bize güzel bilgiler verdi. Çok memnun kaldık” dedi.

Kaynak: BULTEN