ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Diyarbakır’da eskiden Süleyman Nazif Ortaokulu olarak da kullanılan şimdiki DTSO’nun eski hizmet binasının bahçesindeki alan, son günlerde, özellikle de Kurban Bayramı nedeniyle kenti gezenlerin en uğrak mekanlarından biri oldu.

Merkez Yenişehir İlçesi’ndeki semtin adı Fiskaya. Dicle Nehri’nin hemen kıyısına kurulmuş yüzlerce evin hemen tepesindeki nokta, 2009 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından değerlendirilerek yapay şelale yapılmış. Kente gelenler bu yapay şelaleden Dünya Mirası Listesi’ndeki Hevsel Bahçeleri’ni seyre dalmış.

Diyarbakır’da Ücretsiz Mekana Yurttaş Akını3


GİRİŞİ ÜCRETLİ YAPILDI

Bir dönem kapalı kalan bu mekan, 2019’da bakıma alındı ve 2021 yılında dönemin kayyumu tarafından 60 metrekarelik cam terasla hizmete açıldı. İki haftalık ücretsiz seyir sonrası Büyükşehir Belediyesi, kuruma gelir amacıyla 1 TL’den turnike konularak hizmet vermeye başladı.

 
BAYRAMDA AKINA UĞRADI

31 Mart seçimleri sonrası DEM Partili Büyükşehir Belediyesi, yurttaşların Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerini izlediği Fiskaya Seyir Terası’nı ücretsiz hale getirdi. Bayram nedeniyle kente gelenler, tarih kokan Sur İlçesi’ni gezdikten sonra Fiskaya Seyir Terası’na gelerek Fiskaya Şelalesi, Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi’ni izlemenin keyfini çıkarıyor.

170 metrekare kompozitdeck, 60 metrekare cam teras olmak üzere toplam 230 metrekareden oluşan alanda seyir terası ve kafe bulunuyor.

Muhabir: Fuat BULUT