Kayapınar ilçesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında hizmete açılan Gazi Yaşargil İlkokulu’nun birinci katındaki koridorda, İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinin desteğiyle, ‘Uzay ve Bilim Sokağıkuruldu. Koridor boyunca uzay ve bilim insanları ile Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter ve Ay'ın detaylı haritalarının da olduğu tablolar sergilendi. 

Diyarbakır’da ‘Uzay Ve Bilim Sokağı’ Kuruldu 2

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kayahan Subaşı, öğrencilerin uzay bilimine olan ilgisini artırmak ve bilime olan meraklarını güçlendirmek amacıyla önemli bir çalışma olduğunu belirterek, “Bu okulumuz yeni olmasına rağmen hızlı bir şekilde gelişme kaydederek hem koridorlarımızı hem sınıflarımızı öğrencilerimizin eğitim öğretim faaliyetlerine çok daha zenginleştirecek bir hale getirmiş bulunmaktayız. Bugün de çocuklarımızla beraberiz. Çok büyük bir emek ve gayretle kısa bir süre içerisinde bu koridorumuzu hazır hale getirdik. Çocuklarımız hem teneffüslerde bu koridoru gezerek kendi derslerine bilgi amaçlı bir çalışma gerçekleştirdi hem de eğlenceli, keyifli bir koridoru çocuklarımızın hizmetine sunduk. Bunda okul idarecilerimizin ve öğretmenlerimizin büyük bir emeği var. Kısıtlı kaynaklarımızla çok daha kaliteli bir okul ortamını nasıl oluşturabiliriz, bunu amaçladık. Zaten çocuklarımızın da bundan çok keyif aldığını görüyoruz. Az önce yapılan çalışmaların arka planındaki hikayelerini de bize birebir anlattılar. Birçok okulumuzda bu koridorları hazırladık. Kısa süre içerisinde bütün okullarımızın koridorlarını bu tarz bilgilendirici etkinliklerle süsleyeceğiz” dedi.

Diyarbakır’da ‘Uzay Ve Bilim Sokağı’ Kuruldu 4

‘OKULUN, DİYARBAKIR’IN BİLİM OKULU OLARAK ADLANDIRILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ’

Okul Müdürü Arzu Ekin de, okulda birçok gök bilimci ve bilim insanları yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Uzay ve Bilim Sokağımızı öğrencilerimiz için bu dönem tasarladık. Kayapınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün desteğiyle çocukların astronomiye gök bilimine, bilime özellikle ilgilerini çekmek için bunu tasarladık. Ve bir bilim sınıfı tasarladık. Bilim sınıfında da öğrencilerin sınıflarında öğrendiği teorik dersleri bilim sınıfında deney imleyerek daha çok içselleştirerek öğretmenleri eşliğinde deneyler yaparak öğrenmelerini sağlamayı amaçladık. Bu sayede bu okulda gök bilimciler, bilim insanları yetiştirmeyi ve bu okulu Diyarbakır’ın bilim okulu olarak adlandırılmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’da ‘Uzay Ve Bilim Sokağı’ Kuruldu 3

Kaynak: DHA