Diyarbakır’da, Kurban Bayramı öncesi alışveriş için pazara çıkan vatandaşlar, evlerine eli boş dönüyor. Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle hem vatandaşlar hem de esnaflar dertli.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Sakarya Caddesi’ne bayram alışverişine giden vatandaşlar, ekonomik krizden dolayı alışveriş yapamadıklarını söyledi.

‘HER ŞEY İKİ KAT FAZLA OLMUŞ’

Günlerdir çarşıya gidip alışveriş yapamadığını söyleyen Songül Say, 500 TL ile temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını belirtti. Kiracı olduğunu aktaran Say, “Her şey iki kat fazla olmuş. Ekonomi her geçen gün daha da kötüye gidiyor” dedi.

Ekonominin kötüye gitmesinden kaynaklı satış yapılmadığının belirten esnaf Kadri Taştekin, önceki bayram arifelerini hatırlatarak, “İğne atsak yere düşmezdi.  Ama şimdi ise bomboş. Bütün bunların sebebi de ekonomik kriz” diye belirtti. Bir pantolonun maliyetinin 600 TL olduğunu dile getiren Taştekin, “Müşteri gelince bir pantolon almakta bile zorlanıyor. Bu ekonominin düzelmesi için yönetimin değişmesi lazım aksi takdirde bu yönetimle hiçbir şey yapılmaz” diye konuştu.

‘ÜRÜNLER SATILMIYOR, ELİMİZDE KALIYOR’

Ekonominin gün geçtikçe kötüye gitmesinin sebebinin iktidar olduğunu kaydeden esnaf Muhammed Atman, eskiden satışlardan dolayı bayramlarda dükkanda ürünlerin hepsini sattıklarını anımsattı.

Atman, “Şuan ise ürünler satılmıyor, elimizde kalıyor. Çünkü millette alım gücü bırakmamışlar, esnafı sömürmüşler. Burada yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) veriyorum. Yani ben o kadar kazanmıyorum. Devletin bana vermesi gerekirken, kazanamadığımı benden alıyor. Eskiden yılda 3 defa zam yapılıyordu ama şimdi ise ayda 3-4 defa zam yapılıyor. Var olan ekonomik krizin sebebi ise devletin kasasında para bırakılmamasıdır. İktidar her yeri satmış. Enflasyon düşmeden kriz aşılamaz” dedi.

‘FİYATLARDAN KAYNAKLI ALACAK BİR ŞEY BULAMIYORUZ’

Pazarı baştan sona defalarca gezdiğini ve alışveriş yapamadığını ifade eden Ayten Akkuş ise şöyle konuştu: “Ekonomik durum hiç iyi değil. Tüm pazarı geziyoruz ama fiyatlardan kaynaklı yine alacak bir şey bulamıyoruz. Evde sadece eşim çalışıyor. Onun da aldığı maaş zamlı fiyatlara yetişmiyor.”

Abdullah Yıldız (49) isimli vatandaş ta, “Eskiden bolluktu insanlar bol bol kırmızı et yiyebiliyorlarken şuan ise tavuk eti bile yiyemiyorlar” dedi. 

Kaynak: MA