İbrahim İnanç Yıldız-Veli Baltacı/ÖZEL HABER

Çay, Diyarbakır’da en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Hele de kaçak çayın kentte ayrı bir yeri var. Hemen hemen her yerde boş bir alana üç beş kürsü atılmış ve yanında bir çay ocağına rastlayabilirsiniz. Sohbet, muhabbet derken bir saat içinde bir demlik çay tüketilebiliyor. O yüzden burada çay içmemek mümkün değil gibi bir şey. Çayı sevmeseniz, müptelası olmasanız da bundan kaçamazsınız. Durum bu olunca, bu çay ocaklarını işletenler de kuşak kuşağa asırları deviriyorlar. Bunlardan birisi de Rıza dayı. Kentte Yenişehir İlçesi’ndeki Lise Caddesi’nde 1972 yılında açılan çay evi, Rıza dayının yaşlanmasına rağmen oğulları tarafından yarım asırdır işletilmeye devam ediyor.

DÜKKAN YENİŞEHİR’DEN 75’E TAŞINDI

Tabi o yıldan bu yana kent, Yenişehir, Ofis’ten taşarak, bugün 75 denilen yere doğru büyüyor. Bununla birlikte Rıza dayının daimi müşterileri de kentin bu yönüne doğru gidiyor. Çay evinin olduğu binada Rıza dayı gibi yaşlanıyor ve binayı dönüşüm kapsamına alıyor. Bu süre zarfında kapalı kalan dükkan, Rıza dayının oğlu tarafından müşteri profilleri ile birlikte 2020 yılında kentin 75 denilen caddesine taşınıyor. Sağlı solu lüks mekanlar arasında kendi doğalığında kürsüye oturabileceğin bir mekan olarak dikkat çeken çay evi, kentin lüks semtinde o eski havayı yakalamak isteyenler için bir nebze nefes oluyor. Şimdi oğlu Neşet Ersöz bu dükkanı işletse de, Rıza dayının ismi ve fotoğrafları, Sur’un sokakları dükkanın üstünde ve duvarlarda yaşıyor.

‘BABAMIZIN MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYORUZ’

Daha önce inşaat işleriyle uğraşan Ersöz, şimdilerde çay evinde babasından öğrendiği gibi közde çay yapıyor. Ersöz, “Gerek duyduğumuz için Lise Caddesi’nden 75’e geldik. Sağ olsun dostlarımız gelip gidiyorlar, muhabbet ediyoruz, bizi yalnız bırakmadılar. Biz de babamızın mesleğini sürdürmeye çalışıyoruz. Sonuçta bizi büyüttü, bu yaşa kadar getirdi, onun sayesinde ekmek yedik. Hani bir yüzük diyorlar ya biz de onu bir yüzük olarak devam ettirmek istiyoruz. Bu iş aşağı yukarı hemen hemen bir yarım asır oldu. Babamın yaptığı gibi çayı közde yapıyorum. Çay bildiğiniz kaçak çaydır ama közde dinlendiği zaman farklı bir aroma tadı oluyor” dedi.