HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Halepçe Katliamı’nın 36’ncı  yıldönümü nedeniyle 2 gün boyunca düzenleyeceği “Kürt Meselesinin Sorunu ve Barış Konferansı” Halepçe için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.

Konferansın bugün ki ikinci oturumunda “Cumhuriyetin 2. Yüzyılında Türkiye’de Yeni Bir Barış Süreci Mümkün Mü?” başlıklı sunumda Leyla Zana katılım göstermeyeceğini belirtmesi üzerine, yerine Celalettin Can konuşmacı olarak sunum yapacak.

Diyarbakır'daki Barış Konferansına Leyla Zana Katılmadı2

 Leyla Zana'nın mesajı

Leyla Zana konferansa gönderdiği mesajda şunları söyledi"

"Bu önemli buluşmada sizlerle birlikte olmak isterdim ancak ilk davet edildiğim zaman da belirttiğim gibi Mart ayı özellikle Kürtler açısından planlamaların kolay öngörülebildiği bir ay değil. Kürtler bir taraftan Newroz’u karşılamanın coşkusunu yaşarken diğer yandan kabuk bağlamamış, derin yaramız Halepçe’nin kavurucu acısını yaşıyor. Bir yandan acılarımız diğer yandan umutlarımız tazeleniyor. Tüm bu gündemlere Kürtlerin ve kadınların iradeleri açısından çok önemli bir seçim
Yoğunluğu da eklenince ne yazık ki sizlerle buluşamadık. Anlayışla karşılamanızı umuyorum. Başta İHD genel merkezi olmak üzere, yıllardır bin bir zorluğu göğüsleyerek insan hakları mücadelesi veren, bunun için ısrarlı bir duruşa sahip olan tüm yaşam hakkı savunucularını, bu konferansın emektarlarını ve katılımcıları sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 21 Mart’ta Diyarbakır Newroz alanında buluşmak dileğiyle.”


Siyasi parti vekilleri de katılmayacak

Ayrıca konferansın yarınki “Siyaset Erki Barış” adlı ikinci oturumuna da AK Parti, DEM Parti, CHP’li vekillerin seçim yoğunluklarından kaynaklı katılım göstermeyeceğini belirtmeleri üzerine, bu sunum da ileriki tarihlere ertelendi.


Barışa ekmek ve su kadar ihtiyaç var

Konferansta açılış konuşması yapan İHD Eş Genel Başkanı Hüseyin Küçükbalaban, “İHD kurulduğu günden beri barış hakkını savunuyor. Ekmek ve su kadar barışa ihtiyaç olduğunu bilen bir derneğiz. Ortadoğu’daki savaş ne yazık ki çözüm bulmuş değil. Uluslararası ölçekte faşizm yükselmekte. Ukrayna, Rusya savaşı ve İsrail ve Filistin savaşı sürmekte. Bölgemizde de ki halklarımızı yaşamını rehin alan savaş 40 yıldır sürüyor. Bu savaş esasında Türk ve Türkiye savaşıdır. Kürt meselinin önemli bir aktör olan Abdullah Öcalan ailesiyle görüşmesi gerekiyor. Bu ülkenin halkları, emekçileri ve çocukları olarak savaş istemiyoruz. Halepçe katliamının 36’ncı yılını yaşamaktayız. Hayatlarını kaybedenleri anıyor ve barışta ısrar ediyoruz” dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI