Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, dillere destan sevdaların, doğanın, acının, hüznün, çoğu zaman gidenin ardından yakılan ağıdın "stran" adı verilen türkülerle anlatılması olan dengbejliğin gelecek nesillere aktarılması, gençler tarafından benimsenmesi ve ulusal ile uluslararası platformlarda bu kültüre dikkati çekmek amacıyla çalışma yürüttü.

Çalışma kapsamında, "Dengbej Evi"nde ve çevre illerde bu geleneği sürdüren 2'si kadın 6 dengbej, türkülerini, enstrüman olmadan sadece insan sesinin kullanıldığı "akapella" müzik türü ile seslendirdi.

"Dengapella" adı verilen çalışmada UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları'ndaki burçlarda çekimi yapılan klipler, ulusal ve uluslararası platformlarda paylaşılacak. Projenin farklı bölgelerdeki konserlerle de tanıtılması hedefleniyor.

"PROJEYİ GENİŞLETECEĞİZ”

Projede yer alan dengbêj Seyithan Koç, dengbêjlik kültürünü tüm dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin projesiyle akapella ile dengbêjliği bir araya getirdiklerini anlatan Koç, "Dengbêjlerin kulakları hassastır ki zaten dengbêjler şair insanlardır, müziğe önem verirler. Bunu yaparken hiç zorlanmadık, hemen ayak uydurduk. Çok farklı ve güzel bir çalışma oldu. Bundan sonra da bu projeyi genişletmeyi düşünüyoruz. Bu, gençlerin kulağına hoş gelen bir çalışmadır. 'Dengapella' sayesinde gençlerin kulaklarının dengbêjliğe yatkın olacağını düşünüyoruz" dedi.

Tanrıkulu, dengbêjliğin gelecek nesillere aktarılması için çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Akapellaya baktığımız zaman dengbêj kültürüyle yakın görünüyor. Akapella, Orta Çağ Avrupası'nda kilise ilahisi olarak çıkmış, daha sonra dünya sanatında yer edinmiş bir ses sanatıdır. Dengbej ile ortak özelliği ise akapella da tıpkı bizim dengbêjlerimiz gibi müziksiz, sadece ses ile icra edilen bir sanattır. Biz de Doğu ve Batı'yı sentezlemek amacıyla böyle bir çalışma yürüttük. Doğu'dan dengbêj, Batı'dan da akapellayı alıp güzel bir şekilde harmanlayıp vatandaşlarımızın beğenisine sunduk. Bu sayede dengbêj kültürümüzü de Batı'da tanıtmış olacağız."

Dengbejliğin yaklaşık 1000 yıllık kadim bir gelenek olduğunu dile getiren Tanrıkulu, 6 dengbêj ile 14 akapella sanatçısının yer aldığı projede, 3 ay süren çalışmalarda 6 klip çekildiğini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi