Dengbêj Haberleri

Dengbêj haberleri ve güncel Dengbêj gelişmeleri, Dengbêj ile ilgili tüm video, Dengbêj fotoğrafları ve Dengbêj haberleri Ekspres Haber - Sondakika Diyarbakır ve Bölge haberleri sitemizde


Diyarbakır

Kürt sözlü edebiyatını kuşaktan kuşağa aktaran dengbêjler, eserlerini sadece insan sesinin kullanıldığı "akapella" müzik türü ile yorumladı.

Diyarbakır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, dengbêjlik geleneğinin korunması ve tanıtılması amacıyla çalışmalara devam ediyor.

Kültür -Sanat

Ünlü Kürt dengbêj ve sanatçı Kazo'nun hayatı belgesel oldu. Vanlı sanatçının hayatı, gazeteci Adnan Deniz tarafından “Dengbêj Kazo Efsanesi” adıyla...

Diyarbakır

Derincespor maçı hazırlıklarını sürdüren Amedspor, anlamlı bir video yayınladı. Futbolcu Oktay Aydın, merhum dengbêj Seyitxanê Botaxçi’nin sözleriyle seslendi.

Güncel

Bugün ilk kadın dengbêjlerden Eyşana Kurd, Eyşe Xan olarak da bilinen Ayşe Şan, bir dengbêjin kızı olarak Diyarbakır’da doğdu.

Kültür -Sanat

Diyarbakır’da Kürt sözlü geleneğini yaşatan dengbêjler, her gün kendilerini ziyarete gelen yüzlerce kişiye nostalji yaşatıyor.

Diyarbakır

İstanbul’da düzenlenen “Diyarbakır Tanıtım Günü” etkinliğine davet edilen dengbêjlere yer verilmemesi tepkilere neden oldu.

Kültür -Sanat

Dengbêj Feyzoyê Rizo, yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek, Rusya’nın Krasnodar kentinde yaşamını yitirdi.

Kültür -Sanat

Birbirini tanımayan Kurdê ve Hanifa, 10 yaşında evlendirilirken yıllar sonra yolları dengbêjlik geleneği ile kesişti. Aynı zamanda mevsimlik işçi olan...

Güncel

Cizre'de Dengbêj Evi’inin kayyım tarafından MEB'e tahsis edilmesine ilişkin açıklama yapan Yeşil Sol Parti Cizîr İlçe Örgütü, "Dengbêj Evi Cizre’nin...

Kültür -Sanat

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yürüttüğü projeyle “Dengbej Divanı”etkinliklerini köylerde yapmaya başladı.

Hakkari

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün köyünde yaşayan Mevlüt Özer, bir yandan yöresel elbise dikerken bir yandan da dengbejlik yapıyor.