Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nca “2024 Ali Emiri Kültür Sanat Sezonu” kapsamında “Dengbêjlik Geleneği” paneli düzenlendi. Merkez Sur ilçesinde bulunan Dengbej Evi’nde düzenlenen panele akademisyenler ve araştırmacılar katıldı. Panel öncesinde dengbêjler katılımcılara klamlarını seslendirdi.
İki oturum şeklinde yapılan panelde Dr. Öğr. Üyesi M. Şerif Azarkan, Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Eminoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Delikaya ile Araştırmacı Seyda Goyan ve Araştırmacı Zeynep Yaş sunumlarını gerçekleştirdi.


“GELENEK DÜNYAYA YAYILIYOR”

Katılımcılardan Luna Erşahin, dengbêjlik geleneğini araştırmak için Danimarka’dan geldiğini söyledi. Annesinin Danimarkalı, babasının Kürt olduğunu belirten Erşahin, dengbêjlikle ilgilendiğini ve panelin kendisine çok şey kattığını ifade etti. Erşahin, şöyle konuştu: “Maalesef Kürtçe bilmiyorum ama öğreniyorum. Dengbejleri anlamasam bile duyguları yansıttığı çok belli. Ben de müzisyenim ve müziğimde Türkçe ve Kürtçeyi kullanıyorum. Dengbêjler benim için çok ilham verici oldu.”

“BİN YILLIK SÖZLÜ GELENEĞE DAYANIYOR”

Muş Alparaslan Üniversitesi Kürdoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Eminoğlu, şunları ifade etti: “Dengbêjlik, Kürt Halk Edebiyatı içinde önemli bir alandır. Dengbêjlik edebiyatı toplumun sevinçlerini, yaslarını, baharı, güzellikleri ifade eden özel bir alandır. Dengbêjliğin iki yüzyıl öncesine dayanan kayıtları var fakat dengbêjliğin kaynağı bin yıllık belki daha eski sözlü geleneğe dayanıyor. Şu anda toplumda bir estetik unsur, bir edebi alan olarak yaygınlık kazanmıştır. Günümüzde dengbejlik yüksek lisans ve doktora tezleri olarak araştırma konusu yapılıyor. Hatta Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde dengbêjlik tarihi ders olarak okutuluyor.”


Geçen sene yaşanan depremde hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başlayan dengbêj İbrahim Almas, dengbêjlik kültürünü tanıtmak için panel düzenlediklerini belirtti. Almas, şöyle devam etti: “Burada hem dengbejliğe rehberlik ediyoruz hem de dengbejlik hünerlerini ortaya koyuyoruz. Şuan burada bulunan misafirlerimiz gibi sürekli misafirlerimiz geliyor. Misafirlerimizi burada ağırlıyoruz. Bildiklerimizi Türkçe ve Kürtçe onlara aktarıyoruz, sordukları soruları cevaplıyoruz.” Haber Merkezi

Kaynak: HABER MERKEZİ