Faruk BALIKÇI - Özel Haber

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kentteki birçok ilçe belediyesi, İstanbul Atatürk Hava Limanı Etkinlik Alanı’nda dün başlayan fuarda yerini aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak “Diyarbakır Tanıtım Günleri” etkinliğinde sahne almak üzere davet edilen dengbêjlere fuar açılışında yer verilmemesi hayal kırıklığı yarattı.

‘AÇILIŞTA SÖYLEMEK İSTERDİK’

Gazetemize konuşan dengbêjler Alican Pasurî ve İbrahimê Pîrikî, “İlk günkü açılışta İstanbul ve Diyarbakır Valisi ile eski Bakanların olduğu bir ortamda söylemek isterdik. Bedri Aysel’i açılışa katılırken, davet edilmemiz bizi üzdü” dediler.

‘ZORUMUZA GİTTİ’

Alican Pasuri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine İstanbul’a geldiğini ifade ederek, “Tanıtım günleri açılışında Bedri Aysel’i türkü söyledi. Ama dengbêjlere yer vermediler. Tabii ki zorumuza gitti. Dengbêjlik Kürtlerin kültürüdür. Biz burada ilk gün açılışta söylememiz gerekirdi. Neden böyle oldu bilmiyorum. Bugün yani açılış önemliydi bizim için” diye konuştu.

‘ÇOK ÜZÜLDÜK’

Dengbêj İbrahimê Pîrikî ise şunları söyledi: “Böylesi bir günde açılışta bekliyorduk. Folklor ekibi sanatçılar yer aldı. Ama maalesef bize yer vermediler.  Neden böyle oldu ben de şaşırdım. Biz bekliyorduk. Çok üzüldük. Diyarbakır, İstanbul valisi ve eski bakanların önünde Kürtçe dengbêj söylemek bizim için bir gururdu. Moralimiz bozuldu. Bundan sonra belki bize yer verirler. Ama kırıldık.”

Editör: Fuat BULUT