ÖZEL HABER - Fatma TEMEL

Olası bulaşıcı hastalıklar hususunda uyarıda bulunan Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. Veysi Ülgen, “Diyarbakır’daki hastaneler salgını, bulaşıcı hastalıkları karşılayacak durumda değiller. Özel hastaneler çok pahalı, kamu hastaneleri de yetmiyor” dedi.

İSHAL SALGINI YAŞANIYOR

Yaz aylarında yüksek hava sıcaklıklarından kaynaklı bulaşıcı hasatlıklar artıyor. Son zamanlarda ishal, mide bulantısı, bazı göz ve kulak enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları gibi hastalıklarda artış söz konusu. Konuyla ilgili gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. Veysi Ülgen, vatandaşları bulaşıcı hastalıklar hususunda uyarırken, Diyarbakır’daki kamu hastanelerinin olası bir salgın ve bulaşıcı hastalıkları karşılayacak durumda olmadığını belirtti.

Diyarbakır’daki Hastaneler Alarm Veriyor4


“MEVCUT HASTANELER YETERSİZ KALIYOR”

Diyarbakır’daki özel hastanelerin pahalı olduğunu, kamu hastanelerinin de olası bir salgın veya bulaşıcı hastalığı karşılayacak durumda olmadığını vurgulayan Ülgen, şunları söyledi: “Havalar sıcak sularda sorun olabilir, gıdalarda da aynı şekilde. Toplumda böyle hastalıklar olabilir. Sağlık sistemi bunu kaldırıyor mu? Kaldıramıyor mu? Mesele bu aslında. Çocukları, yaşlıları, kronik hastaları etkileyen hastalılar olabilir. Şuan hastanelerin acilleri, gıda zehirlenmesi, su zehirlenmesi gibi hastalıların artışında yetersiz kalır. Sistem buna cevap vermiyor ve acillerde sıkıntı yaşanıyor. Ellerinde fişleriyle geri dönenler, tedavi olamayanlar veya tedavi olmak için özel hastanelere yüklü para ödemek zorunda kalanlar oluyor. Hastaneler yetmiyor ve hastaneler buna hazır değil. Diyarbakır’daki hastaneler salgını, bulaşıcı hastalıkları karşılayacak durumda değiller. Özel hastaneler çok pahalı, kamu hastaneleri de yetmiyor.”

Diyarbakır’daki Hastaneler Alarm Veriyor3


“HİJYEN KURALLARINA DİKKAT EDİLMEZSE HASTALIKLAR HIZLA ARTAR”

Hastalıklara karşı uyarıda bulunan Ülgen, “Vatandaşların temastan kaçınması lazım. Pandemi döneminde maske, mesafe hijyen kuralları vardı. İnsanlar daha çok dikkat ediyordu. Şuanda da öyle olması gerekiyor. El hijyeni çok önemli. Yakın temasın ortadan kalması lazım. Suların kontrol edilmesi lazım. Gıda hijyeni önemli çünkü yazın gıdalar çabuk bozulup zehirlenmelere yol açabiliyor. Gıda zehirlenmeleri yazın fazla oluyor. Her gün duş almak önemli hastalıklara karşı etkili. Buna dikkat etmek gerekiyor. Dikkat edilmese hastalıklar da artış olur.”

Muhabir: Fatma TEMEL