İddiaya göre Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bu yıl yapılan Newroz gösterilerinden sonra 14 yaşındaki Y.D, 5 polis tarafından darp edildi. Tenha bir yere bırakılan Y.D, daha sonra yoldan geçen bir çiftçi tarafından fark edilerek hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili Lice Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Görülen davada mahkeme heyeti, 5 polis hakkında TCK’nın 109’uncu maddesi kapsamında “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan sekizer yıl hapis cezası ve “mala zarar verme” suçlarından adli para cezası verdi.


“NEDEN İŞKENCEDEN YARGILANMADILAR”

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması amacıyla verdiği yazılı soru önergesinde şunları sordu:

*14 yaşındaki Y.D.’ye uygulanan işkence üzerine görülen davada, neden TCK’nın işkenceyle ilgili 94’üncü maddesine istinaden yargılama yapılmamıştır?
*Söz konusu dava kapsamında; Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler kapsamında işkenceyle mücadeleye yönelik hangi yükümlülükler yerine getirilmiştir?


*İlçe emniyet amiri dahil olmak üzere, bu polislerin görevde kalıp kalmadığı veya başka bir göreve atanıp atanmadıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?

*İşkence ve kötü muameleye karşı hangi önleyici tedbirler alınmaktadır? Bu tedbirlerin etkinliğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Benzer olayların tekrarlanmaması için ne tür denetim mekanizmaları bulunmaktadır?

*Polis teşkilatına işkence ve kötü muameleye karşı verilen eğitim programlarının içeriği ve kapsamı nedir? Bu tür eğitimlerin etkinliğini nasıl ölçüyorsunuz ve iyileştirmek için ne tür adımlar atıyorsunuz?”

Kaynak: HABER MERKEZİ