Güneş OCAĞA-ÖZEL HABER

Merkez Bağlar İlçesi’ne bağlı Övündüler Mahallesi Muhtarı Mehmet Cafri ve burada ikamet eden vatandaşların çağrısı karşılık buldu. Kendi arazilerine atılan hayvan leşleri ve uzuvlarının kötü kokuya neden olduğunu, gece vahşi hayvanlar nedeniyle dışarıya çıkamadıklarını dile getiren mahalleliler, yetkililere çağrı yapmıştı.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’te “Diyarbakır'da korku filmlerini aratmayan köy” başlığıyla yayımlanan haber sonrası, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu bölgede incelemelerde bulundu.

ŞİKAYETLERİN OLDUĞU BÖLGEDE ORTAK DENETİM

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sağlık Daire Başkanlığı, Çevre Koruma Daire başkanlığı, Zabıta Daire Başkanlığı, ilaçlama ekibi ve Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi’nden oluşan bir ekip, şikayetlerin olduğu Besi OSB bölgesinde ortak bir çalışma yapıp, firma sahiplerine gerekli uyarılarda bulundu.

Bölgedeki incelemelere dair bilgi veren DBB’ye bağlı Sağlık Daire Başkanı Vahap Saçaklı, “Oluşturduğumuz ekiplerimizle beraber söz konusu bölgede gerekli incelemelerde bulunduk ve firma sahiplerine de gerekli uyarılarda bulunduk. Fakat söz konusu bölge Çevre İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan bir yer. Yapılan kontrollerin sonucunu raporlaştırarak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Tarım İl Müdürlüğü'ne bildirip, komisyon kurulumunu oluşturmak istiyoruz. Ve bu oluşacak komisyonla bir daha aynı görüntülerin oluşmaması için sürekli denetim yapacağız” dedi.

MUHTAR TEŞEKKÜR ETTİ, DEVAMINI İSTEDİ

Övündüler Köyü muhtarı Mehmet Cafri ise, belediye yetkililerinin bölgeye gelerek incelemede bulunmalarının kendilerini çok sevindirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Tüm kurumların buradaki bu sorunu biran önce tamamen çözmesini bekliyoruz. Ve denetimlerin sürmesini istiyoruz. Ayrıca bu korkunç görüntüleri oluşturan kişiler hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA