ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır’ın ilk yeraltı çarşılarından olan Dağkapı meydanındaki 33 yıllık Vedat Dalokay Yer Altı Çarşısı’nın hali içler acısı durumda. 50 dükkanın bulunduğu çarşıda sadece 20 tanesi faaliyette olmasına rağmen, alışveriş için merdivenlerden aşağı inen vatandaşlar, çarşının halini görünce bir şeyler almadan geri dönüyor. 

Diyarbakır'daki O Çarşının Içler Acısı Hali6


 Yıllardır çarşısın içinde medikal dükkanı işleten esnaf Orhan Yıldırım, Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu. Yağmurlu havada çarşının su bastığını, yazın da aşırı sıcaklardan kaynaklı burada durulmadığını söyledi.


“DAĞKAPI MEYDANI’NADİKİ İNSAN KALABALIĞI ÇARŞIYA ZARAR VERİYOR”

Dağkapı Meydanı’nda sürekli eylem, etkinlik ve toplantıların yapılmasından dolayı, aşırı insan yoğunluğu oluştuğunu, bunun da hemen altında bulunan  çarşının fiziki yapısına zarar verdiğini belirten Yıldırım şunları söyledi:

“DİSKİ’nin temiz su kaynakları çarşının üst kısmında yapılmış. Ayrıca fiziki koşulları çok iyi değil. Dağkapı Meydanı da en yoğun kalabalığın olduğu yerlerden bir tanesi. Toplantı, eylem ve etkinliklerin adresi. İnsan kalabalığı altta olan bu çarşıya zarar veriyor. Yoğun insan hareketliliği nedeniyle su boruları kırılıyor, dikilen çadırların açtığı delikler ve izolasyonun yetersizliğinden kaynaklı çarşının su basmasına neden oluyor. Şuan hava yağmurlu ve tavandan şırıl şırıl su akıyor.

Diyarbakır'daki O Çarşının Içler Acısı Hali5

Vatandaşlar bazen merdivenden aşağı iniyor, içeriyi gördükten sonra geri dönüyorlar. Diğer illerin hiç birinde yer altı çarşıları bu halde değil. Buranın hali içler acısı. Buradaki esnaflar iş yapamıyor. Çükü burası alışverişin merkezinden çıkmış durumda. Kaç kez buraya Vali de dahil birçok yetkili geldi. Çözüm bulunması için esnaflar olarak önerilerimizi de yaptık. Ama çözüm yok. Daha önce buranın kamulaştırılması için dükkan sahipleriyle görüşüldü, fakat vermek istedikleri Mevla kurtarmıyor. Mevla kurtarmıyor. Bu yüzden davalık olmuş durumda.” 

Diyarbakır'daki O Çarşının Içler Acısı Hali3


BELEDİYEYE SESLENDİ

 “İlk zamanlar burası çok canlıydı” diyen Yıldırım, “İnsanların en çok gelip alışveriş yaptığı yerdi. Çok yoğun bir kalabalık vardı ve kentin alışverişin merkeziydi. Belediye yönetimi değişti. Buraya el atmalarını istiyoruz. Çarşının fiziki koşulları düzeltilsin, yeniden cazibe merkezi yapılsın.

Diyarbakır'daki O Çarşının Içler Acısı Hali4

Hemen üstte meydan var. Meydandaki insan kalabalığının buraya zarar vermemesi için yeniden bir yapılandırma çalışmaları gerçekleştirilsin” çağrısı yaptı.

Muhabir: Güneş OCAĞA