Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki hijyen sorunu yetkililerin ilgisizliğinden dolayı giderek katmerleşiyor. Her katta hastalar için var olan iki tuvaletten biri arızalı. Faal olarak kullanılan tuvaletlerde ise sabun ve sabunluk gibi hijyen malzemeleri bulunmuyor.

Hasta yakınları, hastanedeki mevcut tablonun insan sağlığına tehlikeye attığını ve bu tablonun bir hastanede yaşanıyor olmasını şaşkınlıkla izlediklerini belirtiyor.

Yurttaşların tepkisine neden olan hastane, kısa süre önce dış cephesini tadilatla yeniletti. Dışarıdan temiz görünen hastanenin içindeki tablo ise görünen aksine yetkililerin hassasiyetini sorgular nitelikte.

Tek tuvalet nedeniyle uzun kuyrukların oluştuğu hastanede, lavabo ihtiyacı sonrası bireyler sabun eksikliğinden dolayı ellerini yıkayamıyor. Hastaların tedavi için uğradığı ‘sağlık kuruluşu’ aynı zamanda yeni hastalıkları da tetikliyor. Soruna karşı yetkilileri duyarlılığa davet eden hasta yakınları, virüslerin cirit attığı yerlerde hijyen hassasiyetinin en üst seviyede tutulması gerektiğini vurguluyor.

Editör: Hülya ASLAN