HABER - Güneş OCAĞA

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, merkez Sur İlçesi'ne bağlı 33 köyün/mahallenin kullandığı Satı Grup Yolu'nun neden yapılmadığına dair, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması için Meclis'e soru önergesi verdi.


“ASFALTI SÖKÜLDÜ, NEDEN YAPILMADI?”

Eren, verdiği soru önergesinde şu gerekçeleri sıraladı: "Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve 33 köyün/mahallenin kullandığı 11 kilometrelik Sati Grup Yolu’nun 1 yıl önce yeninden yapılması için asfaltının söküldüğü ve o günden bu yana yolun yapılmadığı belirtilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bir türlü yeniden asfaltlanmayan yol nedeniyle yurttaşlar ağır bir mağduriyet yaşamaktadırlar.

Şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 200 nüfuslu Sati Mahallesi sakinleri, yaklaşık 1 yıldır kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesine defalarca dilekçe yazdıklarını ancak şu ana kadar herhangi bir geri dönüş alamadıklarını belirtmektedirler. Sati Mahallesi'nde lise, ortaokul, ilköğretim, sağlık ocağı ve kuran kursları bulunmasına rağmen yolun bozuk olması nedeniyle servis araçlarının mahalleye gitmek istemediği, belediye otobüslerinin ise seferlerinin iptal edildiği belirtilmektedir. Kış şartlarıyla birlikte yol sorununun daha da büyük mağduriyetler oluşturacağını belirten mahalle sakinleri, yollarının bir an önce onarılmasını istemektedirler." 

“YAPILMAMASININ GEREKÇESİ NEDİR?”

Eren, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması için şu soruları sordu;
"1-Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan ve 33 köyün ulaşımının sağlandığı 11 kilometrelik Sati Grup Yolunun 1 yıldır yapılmadığı doğru mudur?
2-Sati Grup Yolunun bakım, onarım sorumluğu hangi belediyeye aittir? 
3-Geçtiğimiz yıl yolun asfaltı hangi belediye tarafından sökülmüştür? 
4-1 yıldır bir mahalle yolunun asfaltlanmamasının gerekçesi nedir?
5-2 bin 200 yurttaşın yaşadığı Sati Mahallesine giden belediye otobüslerinin yolun bozuk olduğu gerekçesiyle seferlerini iptal edildiği bilgisi doğru mudur? 
6-Sati Mahallesi'ne günde kaç belediye otobüs seferi yapılmaktadır?"
7-Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine son 1 yılda ilgili yol için kaç şikâyet gelmiştir? Bu şikayetlere ilişkin şu ana kadar ne işlem yapılmıştır? 
8-Sur Belediyesine son 1 yılda ilgili yol için kaç dilekçe başvurusu yapılmıştır? Bu başvurulara şu ana kadar ne cevap verilmiştir? 
9-Yol sorununun ivedilikle yapımı için bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?”

Editör: Güneş OCAĞA