HABER - Mehmet Mücahit CEYLAN

Amed Sağlık Platformu ile Diyarbakır Tabip Odası’nın dün gerçekleştirdiği basın toplantısında bir kez daha kent gündemine taşınan boğmaca hastalığından ölümler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.


DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, konuyla ilgili hem Meclis Araştırması istedi hem de Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen hafta yoğun bakıma yatırılan ve yaşamını yitiren 3 bebekten ikisinin “boğmaca” testinin pozitif çıktığını hatırlattı. Konuyla ilgili Diyarbakır Tabip Odası ve Amed Sağlık Platformu’nun konuyla ilgili duyarlılık ve aşı çağrısına atıfta bulunan Eren, Bakan Koca’dan şu soruları yanıtlamasını istedi.


“HANGİ TEDBİRLER ALINACAK?

“*Diyarbakır'da boğmaca vakalarının artış göstermesinin nedenleri nelerdir? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır?

*Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere Diyarbakır’da boğmaca şüphesi ile hastanelere yatırılan bebek sayısı kaçtır? Bu bebeklerin kaçı boğmaca nedeniyle hayatını kaybetmiştir?

*Diyarbakır'da boğmaca salgınının önlenmesi için hangi acil önlemler alınmıştır? Alınacak başka önlemler var mıdır?

*Boğmaca aşısının yeterli düzeyde uygulanıp uygulanmadığına dair bir denetim yapılmakta mıdır? Bu konuda eksiklikler varsa giderilmesi için ne tür tedbirler düşünülmektedir?

*Gebelik döneminde boğmaca aşısının rutin aşı programına eklenmesi yönünde bir çalışma yapılmakta mıdır?

*Diyarbakır ve bölgedeki diğer illerde boğmaca vakalarına karşı toplumu bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları yapılmakta mıdır?

*Boğmaca aşısının erişilebilirliğini artırmak ve aşılanma oranlarını yükseltmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hangi adımlar atılmaktadır?

Muhabir: Mehmet Mücahit CEYLAN