Çınar’ın Köksalan İlçesi’nde başlayıp Mardin’in Mazıdağı İlçesi kırsal mahallelerine yayılan yangınla ilgili ilk resmi açıklamalar “anız yangını” oldupu yönündeydi. Suçlanan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’de yaptıkları ön tespitte sorunun kendilerinden kaynaklı olmadığını açıklamıştı. Ancak felaketin ardından Diyarbakır Başsavcılığı bir ön rapor hazırladı ve yangının elektrik kaynaklı olduğu tespitini yaptı.

Konuyla ilgili sahada inceleme yapan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’nun teknik uzmanları, yangında, tarımsal arazi, mera ve ormanlık alan olmak üzere 55 bin dekarlık alanın etkilendiğini belirledi.

"EKİNLER TARLADA, ANIZ YANGINI DEĞİL"

Teknik raporda, şu detaylara yer verildi: “Tarımsal faaliyet olarak yerleşim alanlarında hayvan yetiştiriciliği ile birlikte buğday, arpa, pamuk, mısır, nohut, mercimek, soğan, üzüm, antepfıstığı, şekerpancarı ve badem, ceviz, zeytin yetiştiriciliği yapıldığı görülmüştür. Yapılan tespitler içerisinde yangının bir anız yangını olmadığı, bölgemizde anız yangınları hububat bitkilerinden buğday, arpa ve mercimek hasat edildikten sonra Ağustos-Eylül aylarında yapıldığı bilinmektedir. Ancak yapılan incelemede bölgede hasat sezonu bitmediği arazilerin çoğunda hasat yapılmadığı yanmış buğday ve arpa başaklarının arazilerin kaplamlarında somut olarak görülmektedir. Hasadın yapıldığı sulu tarımsal arazilerde ise yağmurlama borularının kaldırılmadığı, alet ve ekipmanların yangından zarar gördüğü bazı arazilerde sulama sistemlerinin bir bütün olarak yandığı dolayısıyla yangının anız yangınından kaynaklanmadığı inceleme esnasında gözlemlenmiştir. Yangından zarar gören mera sahalarının ve ormanlık alanlarda yoğun olarak otlakların yandığı ağaçların büyük kısmının zarar gördüğü, yanmış yabanıl hayvanların gözlemlendiği, flora ve faunanın zarar gördüğü tespiti yapılmıştır. Ayrıca mısır, şekerpancarı ve pamuk ekili olan arazilerde yangının parsel kenarlarındaki bitkilerin zarar gördüğü geri kalan kısmında ise alt ve üst yaprakların kül ile kaplandığı gözlemlenmiştir.”

DELİLLER KARARTILDI MI?

Yangının ilk çıkış yerinde Dicle Elektrik ekiplerinin görüldüğüne de yer verilen raporda, “Yangın sebebinin anızlardan kaynaklı olmadığı, elektrik hat ve direklerinin bakımsız ve tehlikeli olduğu, iletim hatlarındaki bakımsızlık, direklerin etrafında yangına karşı önlemlerin alınmaması, aşırı gerilimden kaynaklı ark oluşum yoğunlukları, yine ayrıca ilgili kurumun hemen yangının çıktığı günün ertesinde direkleri değiştirme ve onarımının yapılması ile delilleri karartma gibi gözlemlerden kaynaklı, oluşan yangının elektrik hatlarından kaynaklı olabileceği tespitleri yapılmıştır” denildi.

Kaynak: Haber Merkezi