ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakırlı vatandaşlar, geçen yıl meydana gelen 6 Şubat Maraş merkezli depremde hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarını ziyaret etmek için Yeniköy Mezarlığı'na akın ettiler.

Büyük bir hüzün ve acının hakim olduğu mezarlıkta, acıları halen taze olan vatandaşların gözyaşları sel olup aktı.  Ağıtların yükseldiği mezarlıklar üzerinde, yürekler dağlandı.

Arkadaşları Eylül'ü unutmadı

Ofis Semtindeki çöken Sözel Apartmanı'nda yaşamını yitiren 16 yaşındaki Eylül Dayan’ın sınıf arkadaşları da depremin birinci yılında mezarına gelerek yanı başında durdular. Eylül'ün sınıf arkadaşı Muhammed Baran, çok hüzünlü olduklarını belirti. Baran, "Bir yıl nasıl geçti anlamadık, acımız halen taze. Eylül'ü çok özlüyoruz. Biz arkadaşları olarak onu çok seviyoruz. Unu asla unutmayacağız" dedi.

Diyarbakır'dan Ağıt Sesleri Yükseldi2

Enkaz gecesi onlarla bilikteydi, o sağ çıktı

Tesisler’de çöken Serin 2 Apartmanı'nda hayatını kaybeden Hacire Bayancuk  yeğenleri Yusuf Can ve Gözde Bayancuk'u ziyaret eden akrabaları mezarlıkta gözyaşlarına boğuldular. Deprem gecesi kardeşi Hatice ve yeğenleri Yusuf ile Gözde'yle birlikte olan Cemal Bayuncuk, "Şuan çok acı çekiyorum duygularımı sözlere dökemiyorum. O geceyi anlatmak çok zor. Kız kardeşim Hacire daha önce vefat eden kız kardeşimizin çocukları Gözde ve Yusuf'a bakıyordu. Onlara annelik ediyordu. Deprem gecesi hep birlikteydik o anda uyanıktık. Bir anda saklandıkları ve bina çöktü. Ben Yusuf'u sırtıma almıştım. Ertesi güne kadar üçüde yaşamını yitirdi ve ben sağ olarak çıktım. Ama ben de onlarla öldüm artık. Bu acıyı nasıl unutacağım" diye konuştu.

Diyarbakır'dan Ağıt Sesleri Yükseldi3

Hamile eşiyle yaşamını yitirdi

Bağlar’da çöken Yoldaş Partmanı'nda  hayatını kaybeden Fatih Balta ve 6 aylık hamile eşi Ayşegül Balta'da hayatını kaybedenlerden idi. Kız kardeşi Hatice Balta da gözyaşları içinde acılarını gezetemize anlattı ve bu acı asla dinmez dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA