Mehmet Mücahit CEYLAN - Haber

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, 2021 yılında cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Diyarbakır ilinden alınıp, Muş iline bağlanan Şenyayla bölgesinde ciddi bir ağaç ve orman kıyımı yaşandığı iddialarını Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yanıtlanması için DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren’in verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

“Tarafıma iletilen bilgilere göre 2021 yılında cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Diyarbakır ilinden alınıp, Muş iline bağlanan Şenyayla bölgesinde ciddi bir ağaç ve orman kıyımı yaşandığı belirtilmektedir. Geçmişte de çatışma, karakol-kalekol yapımı ve güvenlik bölgesi gibi bahanelerle ormanların yakıldığı bölgede son dönemlerde ağaçların kesildiği ve bölgenin ormansızlaştırıldığı bilinmektedir. Bilindiği gibi Anayasa’nın 169. Maddesindeki ormanların gözetiminin devlete ait olduğu, ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilmeyeceği hükmüne rağmen devletin gözetiminde yapılan bu ekolojik tahribat hem bölgenin doğasına hem de sosyolojik yapısına zarar vermektedir. Bu eylemler aynı zamanda Orman Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir. 
Bu bağlamda; 
1.    Şenyayla bölgesindeki ağaç kıyımının farkında mısınız? 

2.    Anayasa’nın 169. Maddesini ihlal eden ve Orman Kanunu’na göre suç işleyen kişi ve kurumlar hakkında idari ve yasal işlem başlatacak mısınız?

3.    Son 3 yılda Şenyayla bölgesinde kaç ağaç kesimi yapılmıştır? Bu ağaçlar hangi kanun ve yasaya dayanarak kesilmiştir?

4.    Orman tahribatı sırasında hangi kurum veya kuruluşlar tarafından ne tür izinler verilmiştir? Bu izinlerin verilme süreci nasıl işlemiştir? 

5.    Orman tahribatının çevresel etkileri ve ekolojik sonuçları konusunda hangi önlemler alınmıştır? 

6.    Söz konusu orman tahribatıyla ilgili olarak hangi denetim mekanizmaları devreye sokulmuştur ve bu denetimler hangi sonuçları doğurmuştur?

7.    Orman tahribatının yerel halkın yaşamına ve geçim kaynaklarına etkileri nasıl değerlendirilmektedir?

8.    Orman tahribatının sosyal, ekonomik ve kültürel sonuçları konusunda hangi değerlendirmeler yapılmıştır ve alınan önlemler nelerdir?

9.    Tarafıma iletilen görüntülerde bölgenin ormansızlaştırıldığı açıkça görülmektedir. Bölgenin yeniden ormanlaştırılması için yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?”

Muhabir: Mehmet Mücahit CEYLAN