ÖZEL HABER: ALEYNA PERVANE- VELİ  BALTACI

Diyarbakır’da bir evin balkonunda başlayan elden teslim tatlı imalatı, müşterilerin rağbeti artınca Diyarbakır-Fransız mutfağına dönüştü. Fransız Sarayı Okulu’ndan mezun olan ve bu işin mimarisinin balkonda tatlı yapan annesi olduğunu söyleyen Muhammet Emre, çocukluğundan beri mutfağa alışkın olduğunu belirterek, “Annemin destekleriyle kendimi tatlıcılığa adadım. İstanbul Fransız okullarında çikolatacılık, pastacılık ve ekmekçilik üzerine eğitim aldım. Tatlıcılığı balkondan işletmeciliğe dönüştürdük. Her türlü Fransız pastacılığı ve Belçika çikolatası üreten tek markayız.

Hepsi birbirinden özel tariflerdir. Kişilere özel nasıl damak tatları varsa ona göre de çikolata üretmekteyiz. Fransızlardan öğrendiğim Diyarbakır halkının damak zevkine uygun özel çikolatalar üretmekteyiz. Bir farklılığa ihtiyacımız vardı. Bizde bu işte en iyi olan Fransız mutfağını tercih ettik. Fransız mutfağı ile Diyarbakır mutfağını birleştirerek güzel tarifler ortaya çıkardık.

İşin mimarisi annemdir. Devamını sürdüren benim” diye konuştu.

Diyarbakır’dan Fransız Mutfağına Yolculuk 1

BALKONDA BAŞLAYAN LEZZET

Ablasının bu işe balkondan başladığını ve çok talep olunca kafe açmaya karar verdiklerini ifade eden Gülfer Baran, “Yavaş, yavaş işimizi büyüttük. Şu an Diyarbakır’da kaliteli çikolata imalatı yapan tek işletmeyiz. Sadece kadınlar üretim yapıyor. Diyarbakır kadınıyla Fransız kadınları biri birlerine çok benziyorlar. Özgür ruhlu ve feministtirler. Kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Balkondan Fransız lezzetini buraya taşıdık” dedi.

Diyarbakır’dan Fransız Mutfağına Yolculuk 2

Diyarbakır’dan Fransız Mutfağına Yolculuk 3

Muhabir: ALEYNA PERVANE- VELİ  BALTACI