ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA /Veli BALTACI

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Eylül Fuarcılık'ın ortak düzenlediği Mezopotamya Kitap Fuarı'na, Diyarbakır'ın yanı sıra bölge kentlerinden de birçok ziyaretçi geliyor.
4 yıl aradan sonra düzenlenen kitap fuarına katılım sağlayan konuklar Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'le duygularını paylaştılar.

BİNGÖL’DEN FUARA KATILIM SAĞLADILAR

Bingöl'den öğrencileriyle birlikte kitap fuarına geldiklerini ifade eden Cihan Taşar da, "Böyle bir organizasyonun olması çok iyi oldu. Sadece Diyarbakır'dan değil de bölgeden insanların geliyor. Biz de öğrencilerimizle birlikte Bingöl'den geldik. Öğrencilerimiz için çok güzel bir deneyim oldu. Hem burada kitaplarla buluştular hem de fuarın onur konuğu Murathan Mungan'ı gördüler. Uzun bir kuyruklu olduğu için Mungan'a ulaşamadık. Bizim adımıza çok güzel bir etkinlik oldu Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Diyarbakır'ı kitap kokusu sardı4

“KİTAPLARA DOKUNMAK ÇOK KEYİFLİ”


Rozerin adındaki genç kadın, "Kitap kokan bir fuarda olmak çok güzel bir duygu. Çoğu zaman istediğim kitapları bulamadığım için internet üzerinden sipariş veriyorum. Ama bugün birçok yayın evinin bulunduğu bu fuarda fiziki olarak kitaplarla temasta bulunmak ve satın almak çok keyifli. Aynı zamanda burası bir sosyalleşme alanı da. Eski dostlarımı, arkadaşlarımı gördüm ve yazarlarla bir araya geldim" dedi.

Diyarbakır'ı kitap kokusu sardı5


“KÜRT YAZARLAR ONUR KONUĞU OLMALIYDI”


Kitap fuarında olmak güzel bir duygu olduğunu Belirten İlhami Sidar ise, Murathan Mungan yerine Kürt yazar ve şairlerin fuara onur konuğu yapılmamasını eleştirdi. Sidar, şunları dile getirdi: "Bu toprakların çok değerli yazar ve şairleri var, her defasında Murathan Mungan onur konuğu yapılıyor. Kendi Kürt yazarlarımıza değer vermeliyiz. Kürt renginin daha ağır basmasını isterdik. Kürtçe okurların, Kürt yayın evlerine sahip çıkmasını istiyoruz. Fuarın herkese hayırlı olmasını diliyorum" temennisinde bulundu.

Diyarbakır'ı kitap kokusu sardı3

“KİTAP KOKUSU ALDIK”


İlk kez Diyarbakır'da düzenlenen kitap fuarına katıldığını dile getiren Birsen Mülhim, "İlk içeri girdiğimizde kitap kokusu aldık. Çok güzel bir koku. Gördüğüm kadarıyla muhteşem bir fuar. Eşim ve çocuklarımla fuara geldik. Hem eski kitaplara bakacağız, hem de yeni kitaplardan alacağız" dedi.

Editör: Güneş OCAĞA