ÖZEL HABER - İbrahim İnanç YILDIZ / Veli BALTACI

Diyarbakır’da yurttaşlar, dolmuş, özel halk otobüs ve belediye otobüsüyle kentin bir noktasında başka bir noktasına ulaşmaya çalışıyor. Gelişen teknolojiyle akıllı telefonlar için hazırlanan bir uygulama ile otobüslerin nerede olduğu ve hangi güzergâhta gidip geldiği bilinirken, Diyarbakır’da ise bu uygulamanın iyi çalıştığı söylenemez.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan telefon uygulamasında yurttaşlar önce sadece belediye otobüslerini görebilirken, son dönemde bu sisteme özel halk otobüslerini de kattılar. Ancak özel halk otobüslerine ilk duraktan bir hareket saati ve bir güzergâh çizilmemesinin yanında bazı araç şoförlerinin çalıştığı hattın numara koduyla navigasyon sistemini açmaması bir kargaşaya neden oluyor. Bazı özel halk otobüsleri ile belediye otobüslerinin çalıştığı halde sistemde hiç gözükmemesi ya da göründüğü yerden farklı bir konumda olması ise ayrı bir sıkıntı oluşturuyor.

Diyarbakır’ın Bitmeyen Çilesi Toplu Taşıma3


Belediye otobüsü ve özel halk otobüslerinde kart sistemi kullanılması yolculuğu daha ekonomik hale getirirken, dolmuşlar da ise bu saydığımız sistemlerin hiçbirinin olmaması yurttaşın kaliteli hizmet almasını ekstra zorlaştırıyor. Bu sorunların dışında belediye otobüsü dışındaki özel halk otobüsü ve dolmuşların küçük olması, yollarda başta engelliler olmak üzere birçok yurttaşın saatlerce duraklarda otobüs beklemesine neden oluyor. 
Bu sorunlar orta yerde dururken, Diyarbakır’da yurttaşlara “toplu taşımadan memnun musun?” diye sorduk.


“KENT BÜYÜYOR, ARAÇLAR YETERSİZ”

Maddi sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Mehmet Fuat Dolu (35), toplu taşıma araçlarının çok yetersiz olduğunu belirterek, “Baktığımızda kent gittikçe büyüyor.Buradan bir yere gittiğinde genciz diye ayakta gitmeye çalışıyoruz.Ama mecburuz ne yapalım?Bizden büyük olanlara ya da hamile olanlara, yaşlı olanlara, hasta olanlara öncelik tanıttığımız için.Ki bu da bizim örfü adetlerimizden kaynaklanan bir şey.Yetersiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Diyarbakır’ın Bitmeyen Çilesi Toplu Taşıma4


“DEPREM KONUTLARINDAKİ 6-7 BİN KİŞİYE 4 ARAÇ YETERLİ Mİ?”

Araçların sayısının arttırılmasını isteyen Dolu, “Şehir büyüdü, şehir uzaklaştı.Gittikçe uzaklaştı. Hele özellikle şu anda yeni yapılan deprem konukları var. Oraya kadar ulaşılma zor olur.Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği 4 tane araç.Ve orada şu anda 1423 tane dairenin teslimatı yapılacak.Ve düşünün, çarpın.Her bir aileden 5 kişi olsun. 6-7 bini geçiyor değil mi?Yeterli mi 4 tane” diye sordu.


“ BİZ GELİRSEK DÜZELTİRİZ’ DİYORLAR, NASIL DÜZELTECEKLER?”

Toplu taşıma araçlarından memnun olmayan İbrahim Arjan(70) ise, “Belediye otobüsleri, iş çıkış zamanı kalabalık oluyor. Dolmuşların kurallara uyma olayları belli değil. Onun için Diyarbakır’ın ciddi bir ulaşıma ihtiyacı var. Yani metrodan tut, diğer toplu taşımaya kadar. Bir de başka durum daha var, yollar, caddeler dar artık.Şehir büyümüş, kaldırmıyor yani.İşte yerel yönetimde, iktidarda herkes iddia ediyor,‘biz gelirsek düzeltiriz’ diyor.Nasıl düzeltecekler?” diye sordu.

Diyarbakır’ın Bitmeyen Çilesi Toplu Taşıma5


“ENGELLİYİM AYAKTA DURAMIYORUM”

Engelli olarak toplu araçlarını kullanmakta güçlük çeken Mecit Turgay (43), “Bağlar arabası azdır, geldiğinde de doludur.Ben engelliyim, ayakta duramıyorum.Çok rahatsız oluyorum.Toplu taşıma araçları çoğalmalı.Artı engellilere saygılı yaklaşmalılar.Mesela bazı arabalar, engelli kartlarımız var diye bizi görünce, durmuyorlar. Onlar diyor ki, işte benzin kurtarmıyor.


Ama arkadaşım, şimdi bu kartı bana devlet vermiş, şimdi sen parayı benden mi çıkartacaksın?
Onun için yani bu para hırsından biraz vazgeçsinler, biraz halkı düşünsünler” dedi.
Toplu taşımadan memnun olan Ahmet Çiftçi ise, “İyidir, ne olacak? Kalabalıktır ama normaldir. İdare edeceksin, nüfus çok” dedi.


“TRAMVAY PROJESİNE MÜSAADE ETMEDİLER”

Toplu taşıma araçlarından memnun olmayan Tahsin Oral(64), “Gülten Kışanak’ın(yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı) bugün tekrar mahkemesi vardı, bırakılması lazımdı, hiçbir kanıt olmasına rağmen 8 yıldır bırakılmıyor. O Diyarbakır’a tramvay getirecekti. Hem merkezi sistem müsaade etmede hem de onun bütçesini onaylamadı. Şimdi de mesela soruyorsunuz, ‘memnun musun?’ diye. Neden memnun olalım? Yani hiçbir şeyden memnun” dedi.

Diyarbakır’ın Bitmeyen Çilesi Toplu Taşıma6


“BELEDİYE DURUMA EL ATMASI LAZIM”

Toplu taşıma araçların çok kalabalık olduğunu ve neredeyse kapı kapanmayacak durumda olduğunu söyleyen Bayram İrtegül (53), “Mesala dolmuşçular 20 kişi alacağına 40 kişi alıyor. Dolmuşçu yeter demiyor. Habere ‘yanaşın gelsin, yanaşın gelsin’ diyor. Bir kere şoförle tartıştım, ‘affedersin sen bu adamları hayvan gibi içeri koyuyorsun olmaz’ dedim” diyerek, belediyenin bu duruma et atmasını istedi.

Muhabir: İbrahim İnanç YILDIZ / Veli BALTACI