ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır’ın tarihi Merkez Suriçi'nde bulunan 55 yıllık Fevzi Çakmak Pasajı ayakta kalmak için direniyor. 

Diyarbakır'ın Direnen 55 Yıllık Pasajı8

Pasaj esnafı Ekspres'e konuştu

 Pasaj kültürünün neredeyse kalmadığı Diyarbakır'da, bir zamanlar Ayyakabı Pasajı olarak da bilinen Fevzi Çakmak Pasajı esnafları gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuştular.

Diyarbakır'ın Direnen 55 Yıllık Pasajı5


Eskiden Ayakkabı Pasajı olarak bilinirdi

İki katlı olan ve içerisinde 39 dükkan bulunan pasajın son ayakkabı imalatçısı Askeri Varlı, "Diyarbakır'a has yöresel ayakkabılar dikiyorum. 52 yıldır Ayyakabı imalatçılığı yapıyorum. 40 yıldır da buradayım. Maalesef ki ilgi azaldığı için bizde günlük iki, üç ayakkabı dikebiliyoruz. Önceden burası Ayakkabı Pasajı olarak bilinirdi, fakat şuan iki ayakkabı imalatçısı dışında kimse kalmadı. Bizlerde pasajımız adına direniyoruz" dedi.

Diyarbakır'ın Direnen 55 Yıllık Pasajı4


Kentin direnen tek pasajı

Pasajın eski ayakkabı imalatçısı Mehmet Çakmak ise şunları söyledi: "40 yıllık bir esnafım bu pazajda. Eskiden burası çok ünlü bir pasajdı. Burada ayakkabı imalatı yapılır ve buradaki mağazalarda da satılırdı. Kentin ayakkabıları buradan çıkardı.

Diyarbakır'ın Direnen 55 Yıllık Pasajı9

Eskiden 200 çift ayakkabı üretilirdi. Hazır ayakkabı üretimi öne çıktıktan sonra maalesef ki bu kültür de yok oldu. Ben ayakkabı yüzü dikiyordum önceden, bu  meslek yok olunca şuan deri mont dikiyorum. Diyarbakır'da maalesef ki pasaj kültürü yok olmakla yüz yüze. Kentte direnen tek pasaj bu pasajdı."

Diyarbakır'ın Direnen 55 Yıllık Pasajı6

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI