ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

Daha önce kayyumla yönetilen Diyarbakır Merkez Sur İlçesi'ndeki Cami Kebir Mahallesi, gerçekleşen yerel seçimlerin ardından göreve gelen yeni muhtar Orhan Çakmak ile birlikte hizmet görmeye başladı. Çakmak, özellikle de mahallelinin en büyük sorunu olan uyuşturucu evlerini tek tek kapattı.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan muhtar Çakmak, "4 yıldır mahallemiz kayyumla yönetiliyordu. Önceki muhtarın siyasi bir davası olduğu için görevden alınarak yerine kayyum atanmıştı. Fakat kayyum bu mahalleye hiç hizmet etmedi. Boş bırakılan mahallede uyuşturucu evleri oluştu. Bu evlerde aynı zamanda fuhuşta yapılıyordu ve maalesef ki iki kız çocuğumuz cinsel istismara uğradı" dedi.

Diyarbakır’ın Kayyumla Yönetilen Mahallesiydi6


20 TANE UYUŞTURUCU EVLERİNİ KAPATTI

31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde mahalleli tarafından muhtar olarak seçilmesi halinde bu uyuşturucu evlerini kapatacağının sözünü verdiğini belirten Çakmak, "Mahalleli bana büyük bir destek verdi ve onların oylarıyla muhtar seçildim. Kayyum döneminde hiçbir hizmet görmeyen mahallemizi hizmete ve güvene kavuşturdum. Maalesef ki mahallemizde uyuşturucu evleri vardı ve bunlar vatandaşların güvenliğini tehlikeye atıyordu.

Diyarbakır’ın Kayyumla Yönetilen Mahallesiydi3

Seçildikten hemen sonra ilk işim bu uyuşturucu evlerini kapatmak oldu. Bugüne kadar 20 tane uyuşturucu evleri kapattım. Önce faal olan evlerin ev sahiplerini aradım, sağolsunlar onlar da evlerini bana teslim ettiler. Uyuşturucu satıcılarını bu evlerden çıkardım. Belediyeye haber verdim, temizlik personelleri gelip içlerini temizledi. Ardından bazı evlerin kapılarına kaynak yaptırdım, bazılarını pirketle kapattım, bazılarının da anahtarlık bölümünü değiştirdim. Şuan mahallemiz çok şükür güvende" diye belirtti.

Diyarbakır’ın Kayyumla Yönetilen Mahallesiydi4


MUHTAR SİYASİ PARTİ VE VEKİLLERE SESLENDİ

Diyarbakır'da uyuşturucu kullanma yaşının 12-13'e düştüğüne dikkat çeken Çakmak, " Buradan partililere sesleniyorum. Diyarbakır'da var olan siyasi parti ve milletvekilleri, neden bu gençlere sahip çıkmıyorsunuz. Bu uyuşturucu belasından bizleri kurtarmak için neden her hangi bir çalışma yapmıyorsunuz.

Diyarbakır’ın Kayyumla Yönetilen Mahallesiydi5

Bu çocuk ve gençlerimize sahip çıkın. Yine iş insanlarına sesleniyorum, gençlerimizi istihdam alanları oluşturun, bu gençleri torbacıların elinden kurtarın" diye seslendi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN