Haber- Fatma TEMEL

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu işbirliğinde, 2023 yılında Diyarbakır'ın 13 kırsal ilçelerini kapsayan taşınmaz kültür varlıklarının tespiti ve tescilli olanların bilgilerinin güncellenmesine yönelik çalışma tamamlandı.

DTSO, çalışmaları içeren kitap raporunu  Gastro İnovasyon Merkezi’nde düzenlediği bir lansman etkinliğiyle kamuoyuna tanıttı. Kentin 13 kırsal ilçesinde yapılan bir buçuk yıllık araştırma neticesinde 536 taşınmaz tarihi varlığın tespiti ve bilgi güncellemesi yapıldı.

"TARİHİ VARLIKLARLA EKONOMİK KALKINMAYI SAĞLAYACAĞIZ"

Etkinlikte ilk olarak konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Bu çalışmadaki öncelikli amacımız tarihi kültürel varlıklarımızın korunması oldu. Hem somut hem de somut olmayan kültürel varlıklarımızın korunması, sürdürülmesi temel önceliğimiz. Bu kadar zengin tarihi, kültürel çeşitliliği olan bir kentin değerlerini koruduğumuzda ve turizme doğru araçlar ve yöntemler ile kazandırdığımızda ekonomik kalkınmayı da sağlayacağımızın bilincindeyiz. Son yıllarda da bu amaçla farklı kültürel alanlarda projeler geliştirdik, uyguladık” dedi.

"BU HİKAYELER İHLAM VERİYOR"

Kaya, “Amida Konserleri dizisi tarihi kültürel varlıklarımız ve geçmişten bugüne kadar gelen müzik kültürümüzü bir arada sunduğumuz bir çalışmamız oldu. Gastronomi alanında yöresel ürünlerimize, lezzetlerimize, Mezopotamya’nın mutfak kültürüne odaklandık ve bir dizi çalışmalar yaptık. Kırsal ilçelerimizi içeren Boğazkere üzümü, peynir rotaları oluşturduk ve ilk kez kırsaldaki üretimi, kültürel çeşitliliği turizm rotalarına dahil etmek için girişimlerde bulunduk. Yine sinema alanında kültürel değerlerimizden beslenen yereldeki sanatçılarımızın çalışmalarını destekledik. Kent kültürümüze dair eserler hazırlayan yazarlarımıza destek vermeye çalıştık. Bu çalışma kapsamında da saha çalışması yaptığımız 13 ilçemizde 536 taşınmaz tarihi varlığı inceledik. Bu taşınmazlar bizler için sadece bir dönemin tarihini aktaracağımız varlıklar değil, üzerindeki motifler, kitabeler, mimarileri ve günümüze kadar farklı kullanım şekilleri ile bize oldukça zengin hikayeler anlatıyor. Bu hikayelerde gastronomi, müzik, sinema gibi farklı alanlara ilham veriyor. Turizmi çeşitlendirmek ve daha katma değerli turizm araçları geliştirmek de böyle bir şey” Şeklinde ifade etti.

KENTİN SAHİP OLDUĞU DEĞERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

TMMOBİl Kooridnasyon Kurulu Sekreteri Alican Çetinkaya ise, “TMMOB olarak, halkımızın ihtiyaçlarından uzak bir şehircilik anlayışına ve halkın tarihsel ve kültürel değerlerini önemsemeyen anlayışa karşı durmaya çalışan bir noktada olduk. Özellikle,  sadece halkımıza ve bu kente değil tüm dünya halklarına ait olan ve bizim tarafımızdan korunması gereken Sur’a sahip çıkmaya ve ayrılmaz bir parçası olan Hevsel Bahçeleri'ni korumak için ciddi mücadele verdik ve vermeye devam ediyoruz. Ve bugün,tanıtımını yaptığımız bu çalışma ile istenildiğinde tarihi ve kültürel değerlerimiz için nelerin yapabileceğini göstermiş olacağız.  Bu çalışma ile kadim kentimizin sahip olduğu ve gün yüzüne çıkarılması gereken,tanıtılması gereken çok değerli tarihi ve kültürel değerlerinin olduğunu gördük. Bu eserlerde tıpkı Sur gibi sadece bize ait olmayıp, tüm dünya halklarına ait eserlerdir. Ve bu değerleri koruyup sonraki nesillere aktarmak için tüm dünya halklarına karşı sorumlu olduğumuzu da unutmamalıyız” diye konutu.

Lansman etkinliği Gastroİnovasyon Merkezi’nde kadınların yaptıkları yöresel ikramların sunumu ile tamamlandı.

Muhabir: Fatma Temel