Güneş OCAĞA-Ali Çekdar KORKMA/ÖZEL HABER

Yurtdışı merkezli açılan sahte sosyal medya hesabı Pirme A.Ş, facebook üzerinden A101'in sanal postunu kullanarak, Diyarbakırlı aileyi dolandırdı.

2 ÇOCUKLU HEMŞİRE ANNE DOLANDIRILDI

Diyarbakır'da yaşayan 2 çocuk annesi hemşire Hicran Korkma, dün gece İzmir'de yaşayan kız kardeşi Feray Uçal'ın facebook üzerinde, A101'in sanal postunu kullanarak reklam paylaşımı yapan Pirme A.Ş adındaki hesabın, piyasa fiyatı 32 bin TL olan 163 ekran Samsung markası televizyonun, 3 bin 799 TL'ye satıldığını görünce kendisini arayıp, kart bilgilerini aldığını söyledi. Korkma, kardeşi Uçal'a kart bilgilerini verdikten sonra banka tarafından kendisine gelen mesajda, 37 bin 999 TL'nin hesabından çekildiğine dair bilginin verildiğini görünce şok olduğunu söyledi.

50 BİN TL’LİK ÜRÜNLER 5 BİN TL

Korkma, yurtdışı merkezli kurulan Pirme A.Ş adındaki şirket, sosyal medyalardan sahte hesap kurduğunu, Türkiye'deki firmaların sanal reklam postlarını kullanarak, 50 bin TL olan ürünleri 3-5 bin TL'ye satıldığını gösterdiğini kaydetti.

YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

Korkma, başına gelen dolandırıcılık olayı sonrası hemen kartını iptal ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Bu sahte hesap sürekli Türkiye'deki vatandaşları dolandırıyor. Araştırdık, bu hesabın bir sürü mağdur ettiği insanlar var. Yetkililer bu sahte hesaplara karşı hemen harekete geçmeli. Biz son dolandırılan kişiler olalım. Başkaları da bizim durumumuza düşmesin. Ayrıca yaşadığımız bu dolandırıcılık olayından dolayı da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

ÇOK SAYIDA MAĞDUR İSYAN ETTİ

Daha önce Pirme A.Ş tarafından dolandırılan mağdurlar ise şu paylaşımlarda bulunmuştu:

-Metapay ev dekorasyon ödemesi, farklı bir ülkede gerçekleşmiş. Sabah 6:40'ta, benim bilgim olmadan kart bilgilerimin farklı kişilere ulaştığını fark ettim. Ben İstanbul'dayım; ödemenin alındığı yer ise farklı bir ülke. 707.68 dolarlık ödeme yapılmış. Sabah bankayla konuşup kartımı iptal ettirdim. Ay...

/Reşit olmayan bir çocuğa Down Double Casino tarafından ürün satılmıştır ve para iadesi talep ediyorum. Bu alışverişle ilgili yardım almak istediğimde 'hata oluştu' uyarısı alıyorum. Birçok defa iletişime geçmeme rağmen herhangi bir cevap alamadım. Lütfen yardımcı olun, banka tarafından bilgim dışında..

Muhabir: Güneş OCAĞA