Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği, Sur İlçesindeki Burger King ve Kayapınar’daki Starbucks kafelerine bir gurubun İsrail protestosu gerekçesiyle basıp eylem yapmasına tepki gösterdi.

DOGÜNKAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, kentin huzurunun bozulmasına dikkat çekilerek bu eylemin yangın kadar tehlikeli olduğu belirtildi.

“BU TARZ YANGIN KADAR TEHLİKELİDİR”

Halkın can ve mal güvenliğine yönelik tehdit kokan bir eylem olduğunun ifade edildiği açıklamada şunlara yer verildi:

“Son günlerde bazı gruplar kentimizin huzurunu kaçırmak üzere harekete geçmiş, halkımızın can ve mal güvenliğine yönelik tehdit kokan eylemler yapmışlardır.

Bu kapsamda, bazı özel işletmelere İsrail’i protesto adı altında adeta baskın düzenleyen bu gruplar, işyerinde bulunan insanlar üzerinde korku ve endişeye neden olmuştur.

Bu grupların yaptıkları ifade özgürlüğü kapsamında olmayıp, başkalarının özgürlük alanını kısıtlamaya yöneliktir.

Diyarbakır’da binlerce dönüm ekili arazi yanmış, 15 can kaybının olduğu ve milyon dolarlık zarar söz konusu olup kentin tamamı bir yas halindeyken Bunlar hiç olmamış gibi birileri vatandaşın oturduğu toplu alanları basıp, tehditler savurduğu Görüntüleri izliyoruz, insanların özgürlük alanlarına saldırı var.

Bu tarz yangın kadar tehlikelidir.

Toplumsal yangını ateşlemeyi doğru bulmuyoruz.

Bu olanlar yasa dışı bir eylem niteliğinde olup Sokakta gerçekleşen herhangi bir gösteri değildir. Yurttaşın mal ve  can güvenliği devletin güvencesinde ise, gereği yapılmalıdır.

 Bu ve benzeri eylemlere karşıyız. Şiddet içerecek olayların meydana gelmemesi, yaygınlaşmasının önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun önüne geçilmesi için öncelikle herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyor, yetkililerden de gerekli önlemleri almalarını bekliyoruz.”

Kaynak: Haber Merkezi