NERMİN ZENGİN

Diyarbakır Okyanus Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Yaren Kahramanoğlu, Faide Firdevs Akaydın ve Fatima Gül Akaydın, kansere karşı geliştirdikleri proje ile dünya birincisi oldu.

Dünya'nın en büyük bilim organizasyonlarından biri olan Global Youth Invention And Innivation Fair 2024’ün (GYIIF) Indonesian Young Scientist Association (IYSA) tarafından organize edilen "Bilim, Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik" alanlarına özel düzenlenen uluslararası bir bilim yarışmasına Diyarbakırlı öğrenciler de katıldı.

Yapılan ön değerlendirmenin ardından 11-13 Ocak 2024 tarihlerinde çevrimiçi olarak 29 ülkeden 380 farklı proje yarıştı. Çevrimiçi düzenlenen ödül töreninde Diyarbakır Okyanus Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Yaren Kahramanoğlu, Faide Firdevs Akaydın ve Fatima Gül Akaydın, BARGEM (Okyanus Koleji Bilimsel Araştırma Geliştirme Merkezi) danışmanlığında geliştirdiği "STOP CANCER" projesi ile Life Science kategorisinde dünya birinciliğini aldı.

PROJEDE BİTKİSEL TEDAVİYİ ANLATTILAR

Birinci olan öğrenciler, proje fikri ile ilgili şunları söylediler: "Bildiğiniz gibi günümüzde kanser hastalığı ölüm sebebi olarak kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Dünyadaki yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyledir. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin zararları ve etkileri düşünüldüğünde doğal ve etkili çözümler üretilmesi kaçınılmaz olmuştur. Biz de projemizde, şifalı bitkilerden Aronia Melanocarpa'nın, MCF-7 meme kanseri hücre hattı üzerindeki etkisini ortaya koymayı, kanser metabolizmasında kilit rol oynayan Adenozindeaminaz (ADA) inhibisyonuna ve angiogeneze etkisini belirlenmeyi amaçladık. Yaptığımız kontrollü deneyler sonucunda aronya bileşenlerinin kanserli dokularda ADA enzimini güçlü bir şekilde inhibe ederek kanserin engellenebileceğini, kanserli dokulardaki metastazın yavaşlatılabileceğini ve tıbbi tedavinin bu şekilde güçlendirilebileceğini düşündürmektedir."

2023 LGS sınavında iki Türkiye Birincisi çıkaran Diyarbakır Okyanus Koleji daha önce de geliştirdiği bilimsel projelerle Dünya Birinciliği de dahil olmak üzere küresel çapta birçok ödül alarak öğrencilerinin yönünü bilimsel organizasyonlar, ulusal ve uluslararası proje çalışmaları, AB projeleri, UBAM (Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi) faaliyetlerine çeviriyor.

Editör: Fuat BULUT