ÖZEL HABER/Güneş OCAĞA-Veli BALTACI

Yaz aylarının gelmesiyle beraber tatil sezonu da açıldı. Türkiye'nin en sıcak illerinden biri olan Diyarbakır'da ise sıcaktan bulanan vatandaşlar, ekonomik imkansızlıklardan dolayı tatile çıkamıyorlar. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan vatandaşlar, evde klimanın önünde tatil yaptıklarını söylediler.  

EN BÜYÜK TATİLLERİ KLİMANIN ÖNÜ

Vatandaşlardan Mustafa Çiçek, "Bu pahalılıkta tatile çıkmak çok zor. 9 günlük bir tatil arası vardı, maalesef değerlendiremedik. En büyük tatilimiz evde klimanın karşısında oturmaktır. Herkesin tatile gidememe sebebi ekonomik şartların iyi olmamasındandır" dedi. İsmini vermek istemeyen bir diğer vatandaş ise, "Tatile gidemiyoruz. Kırk yılda bir ancak belki gidebiliriz. Şuan işsizim zaten, hiç gidemem. Maddi imkanlarım yok" diye konuştu.

"BATMAN'DAN TRENLE DİYARBAKIR’A GELDİM"

Kadir Başoğlu adlı vatandaş, "Ekonomik şartlar kötü olduğu için maalesef ki tatile çıkamıyoruz. Ben inşaat sektöründe çalışıyorum. Bir işçiyim, nasıl tatile çıkayım? Ancak karnımızı doyuruyoruz" derken, Rojhat Günce ise, "Tatile gidemiyoruz, nasıl gidelim? Öğrenciyim. Her insan gibi bende tatile çıkmak istiyorum. Batman'dan Diyarbakır'a ancak trenle gelebildim. En fazla böyle yapabiliyoruz. Çünkü tren ucuzdur. Arabaya bile binemiyorum" diye konuştu.  

"TATİLİ DE BIRAKTIM, İŞ BULAMIYORUM"

Şefik Başaran da, "Şuan iş arıyorum ama bulamıyorum. Psikolojim bozuldu. Tatilin de derdinde değilim yeter ki iş bulayım. Her gün yememiz gereken ekmeyi bile fırında zar zor alıyoruz" siteminde bulundu. Osman Asa adlı yurttaş ise şunları söyledi: "Kesinlikle tatile gidemiyoruz, tatil bizim için mümkün değil. Sadece yurtdışından gelenler için tatil var. Biz yerli halk için tatil maalesef ki yok. Paramız da değer kaybetti. Turistler dolar ve Euro getirip burada çok güzel tatil yapıyorlar, bizler de onlara bakıyoruz."
Murat Ay ise "Tatile gidemiyorum. Ekonomik imkanlarım yok" diye konuştu.

Muhabir: Güneş Ocağa & Veli BALTACI