Veli Baltacı- Fatma Temel

Depremler, yangınlar, pandemi, savaşlar derken 2024’ten de beklentiler azalmaya başladı. Diyarbakır’daki vatandaşlara 2023’ün nasıl geçtiğini ve 2024’ten beklentilerini sorduk.

‘Yaşım 46 hiç bu kadar kötü bir yıl görmedim’

46 yaşında olduğu daha önce hiç bu kadar kötü bir yıl görmediğini söyleyen Bülent isimli vatandaş, “Her sene aynı lafları söylüyoruz. Bir sonrakini aratmasın diye. Bir sonraki hepsinden daha kötü oluyor. Yaşım 46 hiç bu kadar kötü bir yıl görmedim. Hem ekonomik açıdan, sizde biliyorsunuz. Fiyatlar bir anda üçe katladı ama maaşlar olduğu yerde kalıyor. 2024’ten iyi bir şey beklemiyorum. Daha kötüsünü bekliyorum. Sürekli dinliyoruz ekonomistleri herkes aynı fikirde. Belki 2024’ün son çeyreği iyi olur. Eğer bu ekonomi düzelecekse, bu yaptıkları iyi bir şeyse. Bu faiz haramdı madem neden arttı? Şimdi dinimizde bazı şeyler mi değişti? Söylenecek çok şey var da şimdi ileriye gitmek istemiyorum” dedi.

“Yerin dibine battık”

2023’ün kötü geçtiğini söyleyen İhsan isimli vatandaş, “Diyarbakırlıların deyimiyle berbattı. Siyasal, sosyo-ekonomik, depremler mi yaşamadık, savaşları mı yaşamadık, yokluğu mu yaşamadık, kira artışını, hayat pahalılığı hepsini yaşadık. Ama sözde iktidardakiler 2023’te uzaya çıkacağız demişti. Tam aksi biz yerin dibine battık. Marketlerden kaçar olduk. Gidemiyoruz. Her şey ateş pahası. 2024’ün daha iyi geçmesi dileğiyle” diye konuştu.

Onca olumsuzluklara rağmen mutlu olmayı seçeceğini söyleyen Velat Türk isimli vatandaş, “2023 genel olarak iyiydi. Ama parça parça kötü geçtiği dönemler de oldu. Mesela depremler oldu, pandemiyi hiç söylemiyorum. Ekonomik çöküşler falan. Ama genel olarak iyiydi benim için. Niye? Çünkü biz artık alıştık. Bu şehrin enerjisini seviyoruz. Bu şehri seviyoruz. Burada kaldık ve burada kalmak istiyoruz. Burası bizim memleketimiz. O yüzden terk etmeyeceğiz burayı ama böyle de olmaz yani. Bir de benim için iyi diye her kes için iyi olacak diye bir şey yok. 2024’ten hiçbir beklentim yok o yüzden ne olursa olsun mutlu olacağım” dedi.

“2024’ten bir beklentimiz yok”

Yeni yıldan bir beklentisinin olmadığını söyleyen Ahmet isimli vatandaş, “Benim için iyi geçti ama vatandaşlar için kötü geçti. Her şey çok pahalı oldu. Özellikle ev kiraları uçtu. İnsanlar perişan oldu. Ev kiralarına birinin dur demesi lazım. Şuan kimse aldığı parayla geçinmiyor. 2 bin liraya oturan kişi şuan 8 bin lira ödüyor. Emeklilere destek olunsun. Fakir fukaraya destek olunsun. Depremde evi yıkılanlara destek olunsun. 2024’ten bir beklentimiz yok. Umarım iyi geçer ama çok beklentim yok. Depremler gelecek. İnsanlar geçinemiyor. Her akşam korkarak yatıyoruz. Umarım yeni yıl iyi geçer” dedi.

Ekonomik anlamda kendisi çok kötü bir yıl geçirdiğini söyleyen Ferhat isimli vatandaş ise şunları söyledi: “2023 benim için hem maddi hem de manevi olarak çok kötü geçti. Maddi olarak kötüyse maneviyi de etkiliyor zaten. Ve bence bütün halkımız için de geçerli. İnsanlar geçim sıkıntısına girdi. Asgari ücretle zaten geçim olmaz. İnşaata yöneldi halkımız. İnsanlar şuan canıyla evini geçindirmeye çalışıyor. Emeğiyle değil canıyla. Önümüzdeki yılda daha kötü geçecek, sonraki yılda ve bu böyle geçecek. Bu hükümet devrilmediği sürece böyle devam edecek.”

Editör: Beritan KAYA