Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) 8. Gıda Maddeleri Satıcıları Meslek Komite Üyeleri ile gıda sektöründe faaliyet yürüten firma temsilcilerinden oluşan heyet, Almanya'da “Köln Anuga Yiyecek ve İçecek Fuarı”na katıldı.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya'nın da yer aldığı heyet, fuarda stant açan firmaları ziyaret ederek, sergilenen ürünler ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Dünyanın birçok ülkesinden katılımcıların yer aldığı ve yoğun ilgi gören fuar, 7 Ekim’de başladı.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya ile görüşen DTSO heyeti, son dönemlerde yaşanan vize sorunlarını ve yatırım fırsatlarını istişare etti. Ziyarette heyet adına konuşan DTSO Meclis Üyesi Şeyhmus Mete, Diyarbakır'daki yatırım fırsatlarını ve DTSO’nun çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Yatırım yapmak isteyen iş insanlarının yaşadığı vize sorununa dikkat çeken Mete, konu ile ilgili girişimlerde bulunulmasını ve sorunun çözüme kavuşturulmasını istedi.

BAŞKONSOLOS İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Almanya ile yaşanan en büyük sorunun vize olduğunu belirten Başkonsolos Turhan Kaya da konunun gündemlerinde ilk sırada olduğunu ve Alman makamlarıyla diyalog halinde olduklarını söyledi. Vize ve yatırım konusunda biraz sabırlı olunması durumunda orta ve uzun vadede sonuçlar alınacağını belirten Kaya,  fuarların bu açıdan önemli olduğunu belirtti.

VİZE SORUNU ANA GÜNDEM OLDU

DTSO heyeti daha sonra Türk Avrupa İş İnsanları Derneği (TEBA) yönetimi ile görüşme gerçekleştirdi. Heyet adına konuşan DTSO Meclis Üyesi Şahin Kayır, Almanya'da yatırım yapmak isteyen firmaların banka hesabı açamadıklarını ve vizenin büyük bir sorun olduğunu ifade etti. Almanya'da yatırım yapmak isteyen firmaların yaşadıkları sorunları dile getiren TEBA Başkanı Mehmet Yaşaroğlu da firmalara destek olmak ve yatırım yapmak isteyenlere yol haritası çıkarmanın en büyük hedeflerinden biri olduğunu belirtti.