DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve  DTB Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil ile DTB Meclis Başkanı Ahmet Ay, DTSO Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, Genel Sekreter Yardımcısı Kamuran Toktanış ile DİFAŞ Genel Müdürü Velat Ektirici’den oluşan DTSO ve DTB heyeti, IKBY ziyarteleri kapsamında Erbil Valisi Omed Xoshnaw’ı ziyaret etti. 

Yapılan görüşmede heyet adına konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO ve DTB olarak Erbil, Duhok ve Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odalarıyla ilişkileri öncelikli tuttuklarını belirterek, “Türkiye, Irak ve Kürt Bölgesel hükümetlerine ticaretimizi sürdürmek istediğimizin mesajlarını vermek için buradayız. Bu sebeple ticari İlişkileri en üst seviyeye taşımak istiyoruz” dedi. 

Dtso Ve Dtb Heyeti Ikby’de Temaslarına Devam Ediyor

Diyarbakır ve Erbil arası uçuşların yoğun bir çaba sonucu yakın bir zamanda tekrar başlayacağını belirten Kaya, uçuş saatleri konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. 

DTSO’nun fuarcılık şirketi olan DİFAŞ’ın çalışmaları ile ilgili bilgi veren Kaya, Nisan ayında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek olan Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı’na Erbil Valisi’ni davet ederek katılımından duyacağı memnuniyeti dile getirdi.
Heyette yer alan DTB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminde borsa olmadığını ve bu konuda işbirliği ve deneyim paylaşımına hazır olduklarını belirterek, Diyarbakır Ticaret Borsasına bağlı laboratuvarların uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu söyledi.

DTSO ve DTB olarak Sayın Valiyi ve IKBY’den gelecek heyetlere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını söyleyen Yeşil, fuar ziyaretlerinin ticari ilişkilere önemli katkılar sunacağını ifade etti.

“Erbil Valisi Omed Xoshnaw Nisan Ayında Diyarbakır’a Gelecek”

“Evinize hoş geldiniz” diyerek DTSO ve DTB heyetini karşılayan Vali Omed Xoshnaw, gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erbil ve Diyarbakır arasındaki uçuşların tekrar başlayacak olmasına sevindiğini kaydeden Xoshnaw, seferlerin başlamasıyla gidiş gelişlerin daha rahat olacağını ve ilişkilere önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Dtso Ve Dtb Heyeti Ikby’de Temaslarına Devam Ediyor2

IKBY’de Oda seçimlerinin yapılmasıyla yeni yönetimler oluştuğunu dile getiren Vali, “Yeni başkan ve yönetimlerinde ilişkileri sürdürmek arzusunda olduklarından eminim, ilişkilerin güçlenerek devam edeceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum. IKBY ile Türkiye ilişkileri iyi düzeyde ve daha da güçlendireceğiz. Ticari ilişkiler güçlendikçe birçok yol açılacaktır. DTSO’nun çabalarını takdirle takip ediyorum ve bizler de Erbil Valiliği olarak elimizden gelen desteği sunacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.
Fuar davetinizi kabul ediyorum, bir aksilik olmazsa katılacağım DTSO ve DTB heyetine ilişkilerin geliştirilmesi konusunda  sundukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. 

Daha sonra Erbil Sağlık Genel Müdürlüğünü ziyaret eden heyet, Dilowan Mohammed ile bir görüşme sağladı. Diyarbakır’da gerek kamu hastaneleri gerekse özel hastanelerin kapasitelerinin oldukça iyi olduğu söyleyen Mohammed,  IKBY’de yaşayan kardeşlerinin Diyarbakır ve bölgede bulunan hastanelerden rahatlıkla hizmet alabileceği ifade etti.

Görüşmede Konuyla ilgili karşılıklı kontrollerin sağlanması amacıyla protokol konusunda anlaşılarak yapılacak istişareler neticesinde protokolün Diyarbakır’da imzalanması konusunda fikir birliğine varıldı.

Dtso Ve Dtb Heyeti Ikby’de Temaslarına Devam Ediyor4

Süleymaniye Valisinden DTSO ve DTB Heyetine “Evinize Hoşgeldiniz” 

DTSO ve DTB heyeti daha sonra yeni seçilen Süleymaniye TSO Yönetim Kuruluna tebrik ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmelerde DTSO başkanı Mehmet Kaya 2008 yılında başlayan ilişkiler neticesinde iki Oda arasında Ticari işbirliklerini içeren bir protokol yapıldığını ve bu kapsamda çalışmalar gerçekleştirildiğini özellikle Fuarlara katılım konusunda güçlü çalışmalar  yapıldığını belirti. Kaya, Erbil -Diyarbakır Uçuşlarının başlayacağı bilgisini paylaştıktan sonra Süleymaniye uçuşlarının da yeniden başlaması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Ayrıca nisan ayında Diyarbakır’da düzenlenecek olan Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ile Tarım Fuarı için davetler yapıldı.

DTB başkanı Engin Yeşil ise Borsa hakkında bilgilendirmeler yaparak zirai alanda yapılabilecek işbirliklerine değindi ve IKBY bölgesinde Borsa bulunmadığını bu konuda deneyim paylaşımında bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ