Ticari gemiye saldırı girişimi suçlaması

Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki Sünni Arap Koalisyonu Deniz Kuvvetleri, Kızıldeniz’de Husilerin ticari bir gemiye yönelik planladığı bir saldırıyı engellediklerini iddia etti. Husiler, bu iddiayı yalanladı.

Koalisyonun sözcüsü albay Türki el Malki, Suudi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada saldırı planını boşa çıkardıklarını savundu. Sözcü, konuya ilişkin başka bilgi vermedi.

Hüsilerin bir sözcüsü, El Mesire televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Hiçbir temeli olmayan tam bir iftira” dedi.

Suudi Arabistan, geçen yıl Bab El Mendeb boğazında Husilerin iki gemiye yaptığı saldırı ardından petrol sevkiyatını bir hafta boyunca durdurmuştu. Bab El Mendeb, Kızıldeniz’in güney girişinde yer alıyor.

Husiler son haftalarda özellikle Suudi Arabistan topraklarında çok sayıda saldırıda bulundu. 5 Temmuz günü Suudi resmi haber ajansı SPA’ya göre, dronlar ülkenin güneyindeki Cizan havaalanını hedefledi. Suudi kaynaklar, saldırıda herhangi bir zarar oluşmadığını bildirdi. 2 Temmuz Salı günü Abha havaalanına yönelik düzenlenen saldırıda 9 sivil yaralanmıştı. Husiler, havaalanındaki askeri uçakları hedef aldıklarını bildirmişti. 12 Haziran günü Abha havaalanına yönelik füze saldırısında 26 sivil yaralanmıştı. 23 Haziran’da aynı havaalanına yönelik füze saldırısında koalisyona göre bir Suriyeli ölürken, 21 sivil yaralandı.

Arap koalisyonu tarafından bombalanıyorlar

İran’ın desteklediği Şii isyancılar, Mart 2015’ten bu yana Arap Koalisyonu tarafından bombalanıyor. Koalisyonun saldırılarında çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

Yemen’de İran destekli Şii Husi milislerinin 2014 yazında başlattığı isyanın ardından başlayan iç savaş, Mart 2015’te başkent Sana’nın ele geçirilmesi ve Cumhurbaşkanı Abdrabbo Mansur Hadi’nin kaçmasıyla bölgesel bir savaşa dönüşmüştü. Hadi’ye destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun dahil olduğu çatışmaların şimdiye kadar on binlerce kişinin yaşamına mal olduğu tahmin ediliyor. Farklı kaynaklar ölü sayısının 10 bin ila 60 bin arasında değiştiğini savunuyor.

İki bölgesel rakip olan Suudiler ve İran’ın vekalet savaşı yürüttüğü Yemen’de, dünyanın en ağır insani krizi yaşanıyor. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol