Ekonomi ikinci çeyrekte daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreği büyüme rakamlarını açıkladı. Verilere göre; Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daraldı. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2020 yılı ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,9 azaldı.

 Sanayi sektörü daraldı

 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’yı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım yüzde 4,0, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 11,0, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,7 arttı.

Sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25,0, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri ise yüzde 18,0 azaldı.

 Tüketim harcamaları azaldı

 Devletin nihai tüketim harcamaları, 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 0,8 azaldı.

Yerleşik hane halklarının tüketim harcamaları yüzde 8,6, gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 6,1 azaldı. Yine Mal ve Hizmet İthalatı, 2020 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 6,3, ihracatı ise yüzde 35,3 azaldı. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol