Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Toplantısı’na yanıt verdi DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının derhal kaldırılmasını istedi.

Kılıçdaroğlu’nun “meşrebiyle ilgilnemiyoruz” diyen Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini de değerlendirdi.

 “Yunanistan üzerinden ülkemize karşı oynanan oyunun farkındayız”

Erdoğan, Efes 2022 tatbikatı vesilesiyle gittiği İzmir'de hem Ege'deki gelişmelerle ilgili mesajlarını muhataplarına tüm açıklığıyla ilettiğini belirterek, şunları kaydetti:

 “Tarihte hep olduğu gibi birileri tarafından şımartılarak üzerimize salınan Yunanistan üzerinden ülkemize karşı oynanan oyunun farkındayız. Sorun, Yunanistan'ın bu oyunun farkında olmaması veya bu oyunun gönüllü figüranlığına soyunmasıdır. Biliyorsunuz film çekimleri boyunca en çok yorulan, yıpranan, hırpalanan, hatta kolu kanadı kırılan figüranlardır. Ama sahnede onların ismi ve cismi asla gözükmez. Yunanistan'ın başına geçmişte gelen budur. Şayet yanlışta ısrar ederse bundan sonra gelecek olan da budur.”

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için başvurusu

Erdoğan, "NATO meselesinde, İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede net, somut ve kararlı adımlar atana kadar duruşumuzu kesinlikle değiştirmeyiz" dedi.

Erdoğan’dan TÜSİAD Başkanı Turan’a: Sen çıraksın

Türkiye’nin NATO’yla Finlandiya ve İsveç ihtilafı konusunda kendisini eleştiren TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’a “Sen çıraksın. Önce haddini bileceksin, iktidara ders vermek kim siz kimsiniz” diye seslendi.

Erdoğan, ”Ey TÜSİAD’ın başındaki beyefendi dış politikada bize ders veremezsin. Sen çıraksın. Önce haddini bileceksin, iktidara ders vermek kim siz kimsiniz? Biz dış politikada İsveç, Finlandiya bunlara niye tavır alıyoruz? Sokaklarında terör örgütleri cirit atarken biz onlara kapılarımızı açacağız? Ey TÜSİAD siz onların yanında yer alabilirsiniz, biz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız. Eğer TÜSİAD bu gidişiyle devam ederse bu iktidarın kapısını hiç çalmasın. CHP size ne diyorsa o ağızla konuşuyorsunuz. Sizden önceki ağababalarınız da böyle konuşuyordu, siz de aynı şekilde konuşuyorsunuz. Öyleyse bu kapı, yerli ve milli duruş sergileyene açıktır, yerli ve milli duruş sergilemeyene kapalıdır” İfadelerini kullandı.

"Bay Kemal senin meşrebin ne olursa olsun biz senin meşrebinle ilgilenmiyoruz"

Erdoğan "Eski Türkiye'ye ait ön yargıların artık Türk siyasetinde yeri yoktur. Bay Kemal senin meşrebin ne olursa olsun biz senin meşrebinle ilgilenmiyoruz" dedi.

 “Aydeniz'in süratle dokunulmazlığı kaldırılmalı”

Gemlik Yürüyüşü'nde "polise yumruk" attığı iddiasıyla gündeme gelen DBP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in süratle dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Meclis'in de bu hususta üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

"Milli havayolumuz uluslararası uçuşlarını Türk Havayolları ismiyle yapacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Milli havayolumuz uluslararası uçuşlarını Turkish Airlines değil, Türk Havayolları ismiyle yapacaktır" diye konuştu.

(Haber Merkezi)