ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'da son dönemlerde marketlerde etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki farklılıklar vatandaşı isyan ettirdi. Hicran Karakuş adındaki vatandaş, "Markette fiyata bakıp ürün aldım, fakat kasaya gelince 2 TL fazla ödenmem istendi. Ve hemen hemen aldığımız bütün ürünlerde böylesi bir sorunla karşılaşıyoruz. Kasiyere bu sorunu sorduğumuzda, ‘bizlere böyle emrediliyor’ diyorlar" dedi.

Etiket Ve Kasa Fiyatı Farkına Tepki6


"ETİKET SORUNU PERSONELDEN KAYNAKLI BİR HATA"

Konuya ilişkin gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Zincir Marketler İşletmecisi Şeyhmus Mete ise, "Etiket sorunu her hangi bir art niyetten ibaret değil. Bir ürünün fiyatını ya düşürüyoruz ya da yükseltiyoruz. Tabi bizim bir sistemimiz var, bu sistem doğrultusunda hareket ediyoruz. Etiket fiyatlarını belirleyen bir üst kadememiz var. Burada bulunan arkadaşlar fiyatı belirledikten sonra marketteki bir diğer yetkili personele bildiriyor, bu personel arkadaş kasaya bilgi göndermeyi unuttuğu için, müşteri fiyat konusunda bir karmaşa yaşıyor.

Etiket Ve Kasa Fiyatı Farkına Tepki5

Örneğin müşterinin aldığı bir ürün reyonda etiket fiyatı 30 TL ise, kasaya geldiğinde 32 TL çıkıyorsa, bu müşterinin tepkisine neden oluyor. Reyonda başka, kasada başka diyor. Bu eksiklik tamamen market personelin ihmalkarlığından kaynaklanıyor. Bazen de ürünlerin etiketleri birbirine karışıyor. Marketin sebze ya da meyve bölümünden alışveriş yapan vatandaş, örneğin domates alıyor, tartma yerinde personel yanlışlıkla elma etiketini yapıştırıyor, kasaya gittiğinde yine bir karmaşa yaşanıyor. Müşteriler bu konularda dikkat etsinler. Fişini incelesinler" dedi.

Etiket Ve Kasa Fiyatı Farkına Tepki3


TÜKETİCİLERİN LEHİNE FİYAT UYGULANIR

Diyarbakır Barosu'na kayıtlı Avukat Elma Özateş ise, "6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 54. Maddesinin ikinci bendinde tüketici lehine düzenleme yapılmış ve tüketicilerin ekonomik menfaatlerin korunması amaçlanmıştır. Söz konusu 54/2  madde metninde” Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır” denilmektedir.

Etiket Ve Kasa Fiyatı Farkına Tepki4

Yasal düzenlemeden de açıkça anlaşıldığı üzere birincil olarak tüketicin hakkı korunmaktadır. Tüketicinin bu durum karşısında mağdur olması ve kasada fiyat farkını ödemek zorunda bırakılması halinde getirilen düzenlemeler çerçevesinde, yasal yollarla mağduriyetini giderebilir ve parasal sınıra dikkat etmek üzere Tüketici Hakem Heyetlerine e-devlet üzerinden başvuru yapabilir, Tüketici Mahkemeleri aracılığıyla dava açabilirler.

Ayrıca bu durum karşısında tüketicilerin sessiz kalmaması adına fiyat farkına maruz kaldıkları esnada, Ticaret İl Müdürlüklerine, kaymakamlıklara ve valiliklere şikayette bulunabileceklerdir" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA