Evlilik hayalleri kuran gençler için devletten büyük destek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yeni evlenecek olan çiftlere verilecek olan 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi ile ilgili detayları açıkladı. Bakan Göktaş, evlilik kredisi başvurularının e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacağını duyurdu.

EVLİLİK KREDİSİ NEDİR?

Evlilik kredisi, devlet tarafından ilk kez evlenen ve belirli şartları taşıyan genç çiftlere verilen faizsiz bir kredidir. Bu kredi ile gençler, evlilik masraflarını karşılayabilir, ev eşyası alabilir veya ev sahibi olabilirler. Evlilik kredisi, gençlerin evlilik hayallerini gerçekleştirmelerine katkı sağlamak amacıyla verilmektedir.


BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

Evlilik kredisi başvuruları 15 Şubat tarihinde e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacak. 150 bin TL faizsiz evlilik kredisinin iki yıl geri ödemesi olmayacak. Kredi ödemeleri iki yılın ardından başlayacak ve 24 ayda geri ödenecek. Böylelikle kredinin geri ödeme süresi 4 yılda tamamlanmış olacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Evlilik kredisi başvuru şartları şöyle:

•    Başvuru yapan çiftlerin 18-27 yaş arasında olması
•    Başvuru yapan çiftlerin ilk kez evleniyor olması
•    Başvuru yapan çiftlerin gelir kriterine uygun olması
•    Başvuru yapan çiftlerin belli suçlara bulaşmamış olması
•    Başvuru yapan çiftlerin deprem bölgesinde yaşamış olması (ilk etapta)

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Evlilik kredisi başvuruları 15 Şubat tarihinde e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacak. Başvuru yapmak isteyen çiftler, e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasından evlilik kredisi başvuru formunu dolduracaklar. Başvuru formunda, çiftlerin kimlik bilgileri, gelir durumu, evlilik tarihi, evlilik yeri, deprem bölgesinde yaşama durumu gibi bilgiler istenecek. Başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuru onaylanması için gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekecek. Belgeler, e-Devlet üzerinden yüklenebileceği gibi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne de elden teslim edilebilecek.

HANGİ İLLERDE VERİLECEK?

Evlilik kredisi başvuruları ilk olarak deprem bölgesinde uygulanmaya başlanacak. Deprem bölgesinde bulunan 17 ilde yaşayan ve depremden etkilenen genç çiftler, evlilik kredisi için öncelikli olacak. 

GERİ ÖDEME ŞEKLİ NASIL?

Evlilik kredisi alan genç çiftler, krediyi iki yıl sonra geri ödemeye başlayacaklar. Kredinin geri ödemesi, 24 ayda tamamlanacak. Böylelikle, kredinin toplam geri ödeme süresi 4 yıl olacak. Kredi geri ödemeleri, eşit taksitler halinde yapılacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ