FUAT BULUT

ABD’li medya teorisyeni ve yazar Douglas Ruskoff’un “En Zenginlerin Hayatta Kalması” adlı kitabı, dünyaca ünlü zenginlerin felaket senaryoları karşısında korunmak için inşa ettikleri “lüks kıyamet sığınakları”nı gündeme getirdi. Sadece ünlülerin değil Çek Cumhuriyeti ve İsveç’te binlerce yer altı sığınakların yapıldığı ortaya çıktı.

2020’nin başlarında ortaya çıkan pandemi, sonrasında depremler ve küresel ısınmaya bağlı olarak kıtlık yaşanabileceği iddiaları, olası 3. Dünya Savaşı ve nükleer silahların kullanılabileceği olasılıklar sığınak yapımlarını da çoğalttı.

KİTAPTA DEŞİFRE OLDULAR

İşte tam da bu süreçte yazar Douglas Ruskoff, önemli bir kitabı piyasaya sürdü. “En Zenginlerin Hayatta Kalması” adlı kitap, bu hazırlıklara yer veriyor. Rushkoff'un dikkat çektiği ilk isim JC Cole. Bu isim Sovyet imparatorluğunun çöküşüne tanık olan bir isim. Ayrıca Amerika ve Avrupa Birliği büyükelçiliklerinde ev sahibi olarak görev yapmış ve güvenlik sistemleri, tahliye planları hakkında da oldukça önemli bir deneyime sahip. Ruskoff, Cole’nin tam olarak yerleri bilinmeyen maksimum güvenlikli iki çiftlik kurduğunu anlatıyor.

İŞTE O İSİMLER

Cole’nin yanısıra Amazon kurucusu Jeff Bezoss, Google'ın kurucu ortağı Larry Page, PayPal'ın kurucu ortağı Peter Thiel, Silikon Vadisi girişimcisi Sam Altman, Facebook'un sahibi milyarder Mark Zuckerberg de sığınak inşa edilen isimler arasında yer alıyor.

Yeni Zellanda, Çek Cumhuriyeti, ABD’de inşa edilen sığınakların içinde lüks yaşam alanları yer alırken, yer yüzü ile hiçbir bağlantısı bulunmuyor.

İSVEÇ’TE 65 BİN SIĞINAK

Kıyamet senaryoları arasında İsveç'teki 65 bin yer altı sığınağının da hazır hale getirilmesi için talimat verildiği belirtiliyor. Bu ülkedeki her bir sığınağın girişi 2,5 metre yüksekliğinde, 1,5 metre genişliğinde yeşil metal kapılar bulunuyor.

Editör: Fuat BULUT