HABER MERKEZİ

 Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, patisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozan, 2007’den beri yürüttüğü il başkanlığı görevini, 26 Haziran’da yapılacak il kongresiyle Abdurrahman Ergin devredeceğini duyurdu.

HDP İzmir İl Örgütü çalışanı Deniz Poyraz’ın öldürülmesini kınayan ve ailesine sabır dileyen Bozan, Cumhur İttifakı’nın HDP’ye yönelik dil ve üslubunu eleştirerek, “Herkesin şahit olduğu gibi, Cumhur ittifakının genel başkanları ve yöneticileri başta olmak üzere, yandaş medya ve yorumcularının, yıllardır, ‘HDP=PKK’ diye, HDP’ye yönelik kullandığı siyasi dil ve üslubun, İzmir’de meyvesini vermesidir. Açık söylemek gerekirse, kullandıkları dil ve üsluba baktığımızda, genç kadının kanı, Cumhur İttifakı yetkililerinin, yandaş medya kuruluşlarının, gazeteci ve yorumcuların üstüne sıçramıştır” ifadelerini kullandı.

 Benzer olayların olmaması için siyasetçilerin birlik ve beraberliği, sevgi ve barışı pekiştiren bir dil ve üslup kullanması gerektiğine işaret eden Bozan, HDP hakkında açılan kapatılma davasına değinerek, “Biz siyasi partilerin yargıyla kapatılmasına karşıyız. Siyasi partileri halk açar ve halk kapatır. Siyasi parti mensupları bir suç işlese yargılanıp cezalandırılabilir ve partiden uzaklaştırılabilir. Bugüne kadar yaklaşık 21 parti kapatılmış ama çözüm olmamıştır. Ülkemizin birlik ve beraberliği, huzur ve barışı için siyaset alanını yok etmek değil aksine genişletmek gerekir. Akli selim bunu gerektirir. Bunun siyasi bir karar olduğuna inanıyor, Anayasa Mahkemesinin olumsuz bir karar almamasını temenni ediyorum” diye konuştu.