ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Ojai kentinde Belediye Meclisi, 'çığır açan' bir kararla fillerin şehirdeki yasal haklarını tanıdı. Yetkililere göre Kaliforniya şehri, ABD'de bir hayvana tanımlanmış ve uygulanabilir haklar tanıyan ilk şehir. Yönetmelik, şehirdeki fillerin zorla hapsedilmesini, zorla kontrol edilmesini veya kısıtlanmasını yasaklıyor. Karar, "insan olmayan hayvanların" haklarını güvence altına almaya adanmış bir ABD sivil haklar örgütü olan 'Nonhuman Rights Project'in (İnsan Olmayanların Hakları Projesi) girişimleriyle onaylandı.

'FİLLERE BEDENSEL ÖZGÜRLÜK HAKKI, ONLARI İNSANLARDAN KORUMANIN TEK YOLU'

Kuruluş, filler üzerine yapılan ve onların uzun süreli hafıza sahibi olma, öğrenme yetisi, öz farkındalık ve empati gibi insana benzer özelliklerinin tespit edilmesi nedeniyle bir süredir yasa yapıcılar nezdinde girişimlerde bulunuyordu. 'İnsan Olmayanların Hakları Projesi' hükümet ilişkileri direktörü Courtney Fern söz konusu kararın açıklandığı toplantıda, "İnsanlar için olduğu kadar insan olmayan hayvanlar için de haklar, bireyin temel çıkarlarını korumanın tek yoludur" dedi. Filler için bedensel özgürlük hakkının tanınması, onları şimdi ve uzun vadede insan kaynaklı zararlardan gerçekten korumanın tek yoludur" diyen Fern, "Hayvan Refahı yasaları fillerin çektiği acıları azaltmaya yardımcı olsa da, temel soruna, yani özgürlükten yoksun olmalarına değinmiyor" ifadelerini kullandı.

'BU DAHA BAŞLANGIÇ'

Yönetmeliğe karşı oy kullanan tek Belediye Meclisi üyesi Andrew Whitman, konunun bir şehir yasasıyla düzenlenmesini uygun bulmadığını söyledi ve vahşi hayvanların hakları konusunda kendisinin de endişeli olduğunu ekledi. Toplantı sırasında Whitman, "Fillerin, başarmaya çalıştığımız onca şeyden önce ele alınması gerektiğine inanmıyorum" dedi ve "Hayvanlarla ilgili bir şey yapacaksak, bunu yerel vahşi yaşamımıza saygı göstererek yapmalıyız" diye ekledi. Diğer Meclis üyeleri ise söz konusu yasanın "bir başlangıç" olduğu görüşünde. (HABER MERKEZİ)