Muhtar buluşması

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2020-2024 Stratejik Plan Toplantıları kapsamında düzenlediği muhtar buluşmaları devam ediyor. Silvan, Bismil ve Çınar mahalle muhtarlarıyla Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Eşbaşkan Dr. Selçuk Mızraklı, Silvan, Bismil, Çınar Belediye Eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri, DİSKİ Genel Müdürü Zeki Kantaci, Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “Geçmişte de bugün de içimizdeki demokratik işleyişin ve temsiliyetin en güçlü şekilde hayat bulması için devamlı çalışmalarımız vardı. Kent Konseyleri bunlardan bir tanesiydi ama aynı zamanda kent konseylerinin içinde farklı ihtisas meclisleri vardı, o meclisler üzerinden de yoğun bir demokratik işleyiş sağlanabiliyordu. Şu anda bulunduğumuz toplantının bütün bileşenleri seçilmişler. Yani burada muhtarlarımız var, burada belediye eşbaşkanlarımız var, burada belediye meclis üyelerimiz var. Hepsi seçilmiş, hepsi bir iradeyi temsil ediyor. Bulunduğu yerlerin meseleleri konusunda kaygı sahibi ama aynı zamanda da sevda sahibi olan ve onun hafızasına sahip olan kişilerdir. Hatta belediyelerimizle yerel arasındaki belki en güçlü işleyişi sağlayabilecek, hareket iletici sistem esasında muhtarlık sistemi oluyor. Dolayısıyla bu işleyişi başından itibaren doğru kurmamız gerekiyor. Sizlerle özellikle bu konuda güçlü bir temsiliyeti aktarabilecek güçlü bir kaygıyı veya beklentiyi aktarabilecek bir karşılıklı kurumlaşmayı geliştirdiğimizde inanın ki bundan sonraki işleyiş çok daha kolay olacak. Artık  bürokratik işleyişin dışında biraz daha analitik olan kendi içinde çözümlerini üretebilen tartışabilen bir biçimin esas olması gerekiyor” dedi.

Sorunların çözümü için toplanacaklar

Eşbaşkan Mızraklı, toplantının amacını anlatarak Büyükşehir Belediyesi’nde görevli genel sekreter yardımcıları ve daire başkanlarını sorunların çözümü konusunda atılacak adımları tartışmak için toplantıya katıldıklarını ifade etti. Toplantının sadece sorunları görüşmek amacıyla düzenlenmediğini hatırlatan Eşbaşkan Mızraklı, Diyarbakır’ın geleceğine yönelik atılacak adımlar için muhtarlarının fikirlerini önemsediklerini kaydetti. Toplantıları düzenlemeye devam edeceklerini söyleyen Eşbaşkan Mızraklı, “Hep beraber yarının şehrine yarının Amed’ine birer adım daha yaklaşacağız” diye konuşmasını tamamladı.

Konuşmasının ardından Eşbaşkan Mızraklı, ilçe belediye eşbaşkanları ve daire başkanları ile mahalle muhtarlarının sorunlarını dinledi. Toplantıda ayrıca kırsal ilçe ve mahallelerde yürütülecek çalışmalar üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol